Gentlemanem silnic se stala studentka z Žižkova Pole

0

gentleman silnic, žižkovo pole, havlíčkobrodsko


Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila v pořadí už 136. titul Gentleman silnic Pavle Henzlové, studentce chotěbořského gymnázia z Žižkova Pole. Ta při cestě do školy svému kamarádovi, kterému se při řízení auta náhle zastavilo srdce, poskytla nezbytnou první pomoc.

Po dramatické dopravní nehodě, k níž došlo 6. 2. 2017 krátce před osmou hodinou ranní, vyprostila spolu s dalšími pasažéry řidiče z auta a zahájila nepřímou masáž srdce. U osmnáctiletého řidiče došlo náhle k zástavě srdce, auto narazilo do stromu, několikrát se otočilo okolo své osy přes střechu a zůstalo stát převrácené na boku. „Když jsme zůstali po nehodě v autě, chtěla jsem všechny rychle dostat ven, zkontrolovat, jestli jsou v pořádku, pomoci jim,“ popisuje své bezprostřední pocity Pavla Henzlová.

Společně s ostatními vyrazila přední sklo, aby pomohli nereagujícímu kamarádovi ven a zavolali záchrannou službu. „Zjistila jsem, že nedýchá, takže jsem ho začala ihned resuscitovat,“ vzpomíná na dramatickou chvíli Pavla. Sedmiminutovou masáží srdce a umělým dýcháním dokázala udržet mozek mladého řidiče v činnosti až do příjezdu profesionálů. Mladík se nakonec probral a zdravotníci ho převezli do Nemocnice Havlíčkův Brod.

„Pomohly mi kurzy v autoškole a hlavně ve škole, kde se tomuto tématu hodně věnují. První pomoc jsem si už mohla předtím vyzkoušet nanečisto“, vyzdvihuje Pavla užitečnost praktické výuky na víceletém Gymnáziu v Chotěboři. Tady měla možnost absolvovat krajský kurz první pomoci v rámci projektu První pomoc do škol. „S bývalým spolužákem jsem stále v kontaktu. Díky té nehodě mu zjistili vrozenou srdeční vadu a vše se tímto dodatečně vysvětlilo. Byl na operaci, dnes má budík a může v podstatě normálně fungovat,“ uzavírá Pavla. 

„Jsem rád, že se z předávání ocenění Gentleman silnic stala tradice. Poskytnutí první pomoci při dopravní nehodě totiž není v dnešní době vždy samozřejmostí. Proto si velice vážím a oceňují chování každého, kdo se v silničním provozu chová ohleduplně a není lhostejný ke svému okolí,“ dodal vedoucí územního odboru Havlíčkův Brod Pavel Nováček.

„Zachovat rozvahu a vědět si na místě dopravní nehody rady do příjezdu profesionálních záchranářů je vždy velice důležité, protože mnohdy vteřiny rozhodují o tom, zdali se podaří zachránit zraněným osobám život,“ doplnil David Hospodka, vedoucí dopravního inspektorátu Havlíčkův Brod s tím, že podobná ocenění zachránců a medializace jejich příběhů může být pro ostatní mladé lidi dobrým příkladem. 


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód

Novinář, učitel, dobrovolník, který se zajímá o vše kolem sebe.
 

Nejčtenější
Nejhodnocenější
http://vysocina-news.cz/ BILA