S osvobozením Brodu pomáhali i Rumuni. Připomíná je zapomenutá kaplička

O skromném dřevěném křížku v lese nedaleko Havlíčkova Brodu ví jen málokdo. A ještě méně lidí ví, že v místech, kde se nachází, dlouhé měsíce v roce 1945 pobývaly stovky rumunských vojáků, kteří město osvobodili od nacistické diktatury.

uniweb weby

Nad ránem 9. května 1945 po více než šesti letech definitivně skončila okupace tehdejšího Německého Brodu. Vojáci wehrmachtu se Rudé armádě bránili jen pár minut. Většina Sovětů však ve městě nezůstala a kvapně pokračovala dál směrem do středních Čech a ku Praze.

Čištění regionu od zběhlých německých vojáků i ochranu obyvatelstva tak na starost dostali příslušníci rumunské armády, kteří sovětské vojsko při postupu Moravou a východem Čech podporovali. Jen do Německého Brodu jich přišly stovky.

Většina z nich se však neutábořila přímo ve městě, ale v polích u vesnice Lípa. A protože velká část rumunských vojáků byla věřící, nechali jim jejich velitelé v lese mezi Lípou a Šmolovy postavit malou kapličku.

Té dominoval dřevěný kříž, na kterém je dodnes napsáno, že byl vztyčen, aby připomněl památku čtyř vojáků, kteří při osvobozování Německobrodska padli. Některé zdroje dokonce uvádějí, že tito vojáci byli kdesi u kapličky také pohřbeni.

Toto tvrzení však nelze potvrdit. Je ale také možné, že je jejich spolubojovníci u křížku skutečně pochovali, po únorovém převratu však byla jejich těla v tichosti vykopána a převezena na větší hřbitov – velká část Rumunů, kteří nepřežili osvobozování Československa, je dodnes pohřbena například na Ústředním hřbitově v Brně.

Vojenské tábořiště se u Lípy nacházelo asi dva měsíce. Na začátku července 1945 totiž rumunská vojska začala postupně odjíždět zpět domů. Křížek však u Havlíčkova Brodu zůstal dodnes. Nadšenci jej udržují – v poválečných desetiletích nad ním dokonce postavili stříšku, takže se v relativně dobrém stavu dochoval až do dnešních dní.

Někdejší rumunská kaplička se nachází přibližně na půli cesty mezi Šmolovy a Lípou. Turisté se k ní nejlépe dostanou po pěšině, která začíná u autobusové zastávky u Michalovic, a vede až k památníku.

Autor: Jiří Svatoš

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 12.06.2016 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy