Lékaři kožního oddělení jihlavské nemocnice zaznamenali velký nárůst počtu pacientů nakažených pohlavními chorobami. Na Vysočině stoupl počet lidí s kapavkou a syfilidou.
Zatímco loni se v našem kraji nakazilo těmito chorobami dvacet lidí, letos za první měsíce roku je jich už dvaadvacet. Syfilis je považována za jednu z vůbec nejnebezpečnějších pohlavních chorob. Pro pacienta může totiž končit i smrtí. Onemocnění se projevuje ve třech stádiích a toho prvního si pacient nemusí vůbec všimnout. V oblasti pohlavních orgánů se objeví vřed, kterému lidé mnohdy nepřikládají důležitost, protože nebývá bolestivý.
„V roce 2011 se na Vysočině objevilo jedenáct nových případů tohoto onemocnění. V jihlavské nemocnici se léčilo šest mužů a pět žen. Letos lékaři odhalili syfilis už u deseti lidí. Polovina z nich byly ženy a druhá polovina muži,“ uvedla tisková mluvčí jihlavské nemocnice Veronika Pysková.
Čerstvou letní praxi mají za sebou na dermatovenerologickém oddělení jihlavské nemocnice. „U pacienta, kterému se prokáže akutní syfilis, musí být vyšetřován zároveň partner, rodina i děti. Při posledním záchytu dvou akutních pacientů se syfilidou tento měsíc jsme museli vyšetřit patnáct lidí, včetně dětí,“ upřesnila vrchní sestra Ludmila Bakusová.
Kapavka je jednou z nejrozšířenějších pohlavních chorob a její neléčení může vést až k neplodnosti. Projevuje se hnisavými záněty a během léčení musí pacienti držet sexuální půst. Za rok 2011 evidovali lékaři na Vysočině celkem devět případů tohoto onemocnění, z nichž byly tři ženy a šest mužů. Letos se zatím v jihlavské nemocnici léčilo už dvanáct pacientů, osm mužů a čtyři ženy. Na Vysočině se s těmito onemocněními neléčil žádný cizinec. Oproti předchozím letům se také zvyšuje věk pacientů, kterým je mezi 20-40 lety. Vědomé neléčení a šíření těchto chorob je trestně stíhatelné.
Autor: Eva Vorálková