Padělal vstupenky ve velkém

KRAJ VYSOČINA - Lidé koupili falešné vstupenky, na hokej se nedostali

uniweb webyKriminalisté z oddělení hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Pelhřimov rozšířili v těchto dnech obvinění, které v polovině května sdělili čtyřiatřicetiletému muži z Pelhřimovska. Muž je tak nyní obviněný ze zvlášť závažného zločinu podvodu, kterým způsobil poškozeným osobám škodu ve výši 2 280 000 korun.

Muž ve velkém falšoval a prodával vstupenky na sportovní utkání. Již ve fázi prověřování případu měli kriminalisté důvodné podezření, že muž nabízel k prodeji nejen vstupenky na hokejové mistrovství světa, ale také vstupenky na Mistrovství Evropy ve fotbale 2024, které se hraje v Německu. Vstupenky ale nikdy neměl k dispozici. Podvedení lidé, kteří projevili zájem o koupi vstupenek na fotbalové EURO, poslali podvodníkovi na účet peníze a vstupenek se většinou nikdy nedočkali. Někteří lidé, kteří vstupenky kupovali mimo oficiální prodeje, mohou mít zakoupené falešné vstupenky a přitom o tom ještě nevědí.

Do současné doby se pelhřimovským kriminalistům podařilo zadokumentovat na tři desítky poškozených osob, kterým podvodník způsobil škodu v celkové výši nejméně 2 280 000 korun. Jak jsme již v květnu informovali v tiskové zprávě, jeden z podvedených sám od podvodníka nakoupil větší množství vstupenek na Mistrovství světla v ledním hokeji za téměř 490 000 korun. Tyto vstupenky pak dál rozprodával v domnění, že jsou pravé. Vstupenky od podvodníka s cílem prodávat je dál, nakupovali i další lidé.

Vyšetřovatel oddělení hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Pelhřimov zahájil 15. května v dané věci trestní stíhání a muže jsme tehdy obvinili z přečinu podvodu, dílem dokonaného podvodu a dílem podvodu ve stádiu pokusu. Muž se k trestné činnosti doznal a získané finanční prostředky většinou použil na sázky v sázkové kanceláři.

„Naši kriminalisté na případu intenzívně pracovali a kontaktovali k podání vysvětlení další poškozené osoby. Při prověřování případu jsme zjistili, že poškozených lidí je mnohem více a že se podvodné jednání skutečně týká i prodeje vstupenek na fotbalové Mistrovství Evropy, na utkání NHL a Ligy Mistrů. Proto vyšetřovatel tento týden rozšířil trestní stíhání o další skutky,“ uvedl k případu mjr. Ing. Bc. Martin Petrák, vedoucí oddělení hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování územního odboru Pelhřimov s tím, že jde o rozsáhlý případ zejména počtem poškozených osob, a proto bylo kriminalisty časově i procesně velmi náročné kontaktovat všechny poškozené a zadokumentovat všechny spáchané skutky.

Při důkladném prověřování kriminalisté skutečně zjistili, že obviněný muž nabízel k prodeji vstupenky také na další sportovní utkání, jak ve fotbale, tak v ledním hokeji. Kriminalistům se podařilo do současné doby zadokumentovat celkem 20 poškozených osob, kterým muž prodal nejméně 360 padělaných vstupenek na Mistrovství světa v hokeji, prodal také VIP vstupy do skyboxu na MS v hokeji a lidem tak způsobil škodu ve výši téměř 1 330 000 korun.

Dalších poškozených se týká podvodná nabídka na koupi vstupenek na Mistrovství Evropy ve fotbale, která začíná v pátek 14. června v Německu. Za tyto vstupenky muž vyinkasoval peníze, ale žádné vstupenky lidem nedodal. Poškozeno bylo v tomto případě nejméně 14 osob, kterým muž prodal nejméně 80 vstupenek v hodnotě 290 000 korun. Dalších devět vstupenek v hodnotě nejméně 68 000, které ale také neměl nikdy k dispozici, prodal a zaslal zájemcům na utkání NHL a Ligy Mistrů. Lidé, kteří měli koupené vstupenky na Ligu mistrů, na zápas ale neodletěli kvůli údajným problémům se zajištěním letenky. Investované peníze jim ale muž nevrátil.

Muž začal páchat tuto trestnou činnost již koncem listopadu loňského roku, když prostřednictvím aplikace Messenger sociální sítě Facebook, případně jiným způsobem, nabízel prodej vstupenek na Mistrovství světa v ledním hokeji, případně vstupenek na jiná sportovní utkání a nechal si posílat peníze na bankovní účet. Místo skutečných vstupenek, které neměl k dispozici, zasílal zájemcům padělky, které sám vyráběl. Většina falešných vstupenek na hokejové mistrovství světa byla na zápasy, ve kterých hrála reprezentace České republiky. Padělky všech vstupenek, které prodával obviněný muž, měly stejný QR kód a čárový kód.

Pokud budou mít lidé jakékoliv podezření, že si zakoupili padělky vstupenek na fotbalové EURO, mohou se s oznámením obrátit na kteroukoliv služebnu Policie České republiky. Doporučujeme, aby s sebou vzali podezřelé vstupenky a veškeré kontakty, údaje a čísla účtů, kam případně poslali platbu při jejich nákupu. Policistům i sobě tak výrazně usnadní zadokumentování případného protiprávního jednání, které je v této věci vedeno.

mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
13. červen 2024


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
čt 13.06.2024 12:350 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Vizovické Trnkobraní 2024