Systém ActaPublica, který používá Moravský zemský archiv (MZA) v Brně, ale i další archivy, je v současnosti nejproblematičtější ze všech archivních badatelen, které jsou na českém internetu k dispozici. V posledních týdnech je aplikace pomalá, nestíhá nápor zájemců o pátrání po rodinné historii, protože na takový počet lidí nebyla stavěná. Důvodem je nejen fakt, že Moravský zemský archiv je do počtu matrik jedním z největších, ale i skutečnost, že systém ActaPublica zastřešuje čtyři různé archivy – zemský v Brně, oblastní v Praze a Plzni a rakouský archiv v St. Pöltenu.
Každý archiv digitalizuje matriky jiným způsobem, ale všechny svépomocí (archiv v Třeboni nebo v Opavě skenoval matriky ve spolupráci s mormony). Zveřejňování matrik je rovněž rozdílné. Archiv v Brně zveřejňoval matriky podle okresů (a v jejich rámci podle abecedy), pražský archiv nejdříve zveřejňoval matriky podle abecedy, pak ale přešel na teritoriální systém, kdy jsou dávány na internet farnosti, které leží ve vzájemné blízkosti. Archiv v Plzni skenuje a zveřejňuje matriky podle abecedy.
Taktéž materiál, ze kterého je skenováno, je různý. MZA začal skenovat matriky z mikrofilmů, ale od této praxe upustil poté, co badatelé upozorňovali, že kvalita skenů je nedostatečná. Praha má matriky dostupné částečně na mikrofilmech (jedná se o ty nejpůjčovanější knihy a tyto matriky jsou již zdigitalizovány) a částečně v knihách, tudíž skenovala z obou materiálů (a bohužel u mikrofilmů platí totéž, co v případě Brna). Plzeň skenuje přímo z knih, zpočátku ale nebyly skeny v některých farnostech v příliš vysoké kvalitě.
Prohlížení matrik v této aplikaci badateli připraví mnoho nástrah, protože je na systém nutné si zvyknout.
Vyhledávání v matrikách je řešeno jinak u Brna a jinak u Plzně, v případě evangelických matrik je někdy nutné hledat podle původců (Brno) a jindy podle obce (Praha). Kompletně jsou v badatelně k dispozici matriky Moravského zemského archivu v Brně, zhruba z osmdesát procent matriky plzeňského archivu. Praha je na tom momentálně asi nejhůře, ale to je způsobeno i problémy s aplikací, které dlouhou dobu nedovolily zveřejnění nových matrik.
Na rozdíl od Třeboně není možné si jednotlivé stránky z matrik uložit. Pro registrované uživatele jsou k dispozici záložky vedoucí na konkrétní stránky v matrikách. Uložení matričního záznamu můžeme nahradit využitím sejmutí obrazovky (tlačítko PrintScreen) a následného vložení do grafického editoru, pro uživatele je ale využití tohoto způsobu náročnější.
Rody v Nadějově
Pátrání po nejstarších matričních záznamech pro obec Nadějov je poměrně komplikované. Obec byla zapisována v 17. století do různých farností – kolem roku 1640 ji najdeme ve farnosti Měřín, o třicet let později pod Bohdalovem.
Bohužel nejstarší měřínská matrika je vedena velice specifickým způsobem, proto je zde problém najít záznamy jednotlivých obcí. Nadějov tak nacházíme jen obtížně. Víme ale, že se zde vyskytovala příjmí Mutlů nebo Rychtář (1631) nebo Kašík (1661) a Tesař (1662).
V bohdalovské matrice je pro Nadějov vyčleněna samostatná vložka (soubor stránek), tudíž se po příjmích pátrá snáze. V letech 1668 až 1673 zde najdeme příjmí Dvořák, Freytych, Hubený, Kašík, Klimeš, Krejčí, Nováček, Plašil, Tesař, Váňa, Veleba, Vyzíblo (ano, opravdu psáno s í) a Zach.
V letech 1710 až 1715 zde pak opakovaně figurují příjmí Dvořák, Kašík, Mutlů, Plašil, Rychtář, Váňa a Vyzíblo a nově příjmí Barák, Čech, Houdek, Kovář, Losos, Němec, Prchal a Šimků.
Od roku 1765 patřila ves k farnosti Zhoř. V letech 1765 až 1770 se zde opakují příjmí Barák, Kašík, Mutl, Plašil, Šimek a Vyzíblo. Z dříve nepřítomných jsou zde zastoupena jména Cejnek, Hájek, Havlík, Janíček, Klíma, Kourek, Mach, Matějíček, Němec, Pavlíček, Pospíchal, Potočka, Stránek, Tlučhuba a Vávra.
Od roku 1810 do roku 1815 se opakují příjmení Barák, Hájek, Havlík, Kašík, Klíma, Klimeš, Matějíček, Mutl, Pavlíček, Potočka a Šimek. Z nových se pak objevují příjmení Augustin, Dohnal, Holub, Jiráček, Sázavský, Sobotka, Vaněk a Vyskočil.
Poslední dostupná matrika zachycuje léta 1859 až 1880 pro všechny obce farnosti Zhoř. V Nadějově v posledních pěti letech matriky najdeme ze starých příjmení jména Dohnal, Hájek, Jiráček, Kašík, Klíma, Klimeš, Matějíček, Mutl, Pavlíček, Plašil, Potočka, Sobotka, Šimek, Tlučhuba a Vyziblo. Nově se pak vyskytuje příjmení Beránek, Boháček, Coufal, Koumar, Kučera, Peřina, Seknička, Šlechtický nebo Tuma. Tučně vyznačená příjmení najdeme ve vsi i v současnosti.
Příště bude zveřejněna obec Šašovice (TR), následovat bude Špinov (ZR), Olešná (HB), Radkov (JI) a Černov (PE).
Více informací o tvorbě rodokmenů na: www.familyresearch.cz
Autor: Blanka Lednická