
Emil Šolc
Telčská pobočka Muzea Vysočiny Jihlava spolu s Muzejním spolkem v Telči tak vzdávají hold muži, který ve městě založil prosperující nakladatelství, knihkupectví a v neposlední řadě také centrum národního uvědomění mezi znojemskou a jihlavskou německou enklávou.
Na výstavě nadchnou nejen sběratele, ale také všechny milovníky bílé Telče pohlednice, které Emil Šolc v hojném počtu vydával. Je jich zde soustředěno více než sto. Zapůjčil je sběratel Martin Novák.

Dům, v němž sídlil Šolcův podnik
Mimo kopií pohlednic, instalovaných na panelech, často s různými zajímavými vzkazy adresátům, jsou ve vitrínách vystaveny i noviny, které Šolc z popudu profesora reálky Leandra Čecha v Telči vydával. Byl to čtrnáctideník Orel s přílohou Stráž, a také politický časopis Orlici, kterou nechal tisknout v rodné Kutné Hoře, neboť tam ušla vydání konfiskaci dačického hejtmana.
Z knih, Šolcovým nakladatelstvím vydaných, vzbuzuje pozornost zejména Moravská čítanka, uspořádaná Františkem Bílým, Slovenské pohádky Boženy Němcové, její Babička, básně Hlasy a ohlasy Vladimíra Šťastného, Z pamětí a života Františka Bartoše, Školní pochody, Kytice básniček pro milý dětský svět od Violy z Prácheňska a mnohé jiné.
V Telči žil Emil Šolc do roku 1911, kdy podnik, v němž vydal více než čtyři sta knih, prodal a odešel do Prahy. I zde se zapojil do veřejného života, ale do konce života, zemřel 16. srpna 1931, vzpomínal na svůj pobyt v Telči, ve městě, kde se cítil opravdu šťastným.
Autor: Pavel Kryštof Novák
Fotogalerie
Komentáře
Sdílet článek