Třebíč bodovala v soutěži energetických a ekologických projektů

Nový třebíčský kondenzátor zvýšil účinnost kotle na biomasu o deset procent, exhalace tuhých látek snížil více než osminásobně a emise oxidu uhličitého klesly o téměř 800 tun.

uniweb weby

Velikým úspěchem skončila pro třebíčskou firmu TTS energo, s. r. o., účast ve třináctém ročníku celostátní soutěže Český energetický a ekologický projekt, stavba a inovace roku (ČEEP), jejíž výsledky byly vyhlášeny na slavnostním galavečeru v Betlémské kapli v Praze ve středu 11. listopadu.
Cílem soutěže je prezentovat stavby, projekty a inovace, které významným způsobem snižují energetickou náročnost České republiky, zvyšují energetickou účinnost energetických zdrojů a přispívají ke zlepšení životního prostředí. Přesně to splňuje spalinový kondenzátor třebíčské TTS energo, s. r. o., který obdržel cenu Ministerstva životního prostředí ČR. Jedná se o značné vylepšení stávajícího kotle VESKO B 7000 na spalování biomasy, která je pro TTS energo, s. r. o., stěžejní surovinou pro výrobu tepla (ročně z ní vyrobí 89 % své celkové produkce tepla). Tento kotel spaluje dřevní hmotu z pilařských provozů a zejména zelenou lesní štěpku. Kotel na biomasu pracoval s účinností 86 % energie obsažené v palivu. Díky inovaci ale využívá takzvaný kondenzační výměník, který využití energie navyšuje o deset procent.
Jeho princip tkví v tom, že dokáže zpracovat i vodu, kterou biomasa obsahuje. Při spalování se totiž uvolňuje vodní pára a oxid uhličitý, které tvoří tepelné spaliny. Ty s sebou nesou část skryté energie, tzv. latentní teplo, jež by za použití dřívější verze kotle nebylo nijak využito. Ale po instalaci spalinového kondenzátoru dochází k ochlazení těchto spalin pod teplotu jejich rosného bodu, čímž dochází ke změně skupenství. Vodní pára tak kondenzuje a následně se teplo uvolňuje. Takto uvolněná energie je pomocí výměníku využita k předehřevu vratné vody. Součástí stavby je také instalace technologie čištění odpadních vod, které následně mohou být vypuštěny do kanalizace, a instalace technologie pro dodatečné čištění spalin. Tím se snižují emise tuhých znečišťujících látek.

Novinka funguje v Třebíči

Nově upravený kotel byl nainstalován v Třebíči, kde vyrábí teplo ve formě teplé vody pro bytové domy na Nových Dvorech, v Novém Městě, v Zámostí a Týně.
Značně se také snížily exhalace, které dříve kotel vypouštěl do ovzduší. Obsah tuhých znečišťujících látek ve spalinách se totiž z původních 160 mg/m³ snížil pod hranici 20 mg/m³, tedy více než osminásobně. Stávající norma stanovuje limit 250 mg/m³.
S novým kondenzátorem lze značně uspořit na palivu. Úspora paliva díky němu činí 34 423 GJ/rok. Do ovzduší je ročně vypuštěno o 11,6 tun tuhých znečišťujících látek méně, obrovský pokles je i u oxidu uhličitého. Toho se do ovzduší nyní dostane o 795,78 tun méně.
Všechna tato čísla zapůsobila na porotce soutěže ČEEP natolik, že spalinový kondenzátor firmy TTS energo, s. r. o., ocenili cenou Ministerstva životního prostředí. Večer v Betlémské kapli proběhl za přítomnosti kamer České televize, přímo v sále jej sledovalo 400 hostů a vítězové jednotlivých kategorií přebírali ceny z rukou místopředsedy Senátu ČR Zdeňka Škromacha, ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka a náměstka ministra životního prostředí Vladimíra Many. Projekty, stavby, technologie a inovace, které byly do tohoto ročníku přihlášeny, vznikly v ČR v období mezi 1. lednem 2010 a 31. prosincem 2014.

Autor: Milan Krčmář


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 19.11.2015 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy