Zkušenosti mladíka z Vysočiny: Brigáda v Řecku připomíná dobu otrokářů

Mladí lidé z Vysočiny vyjíždějí na prací i zkušenostmi do ciziny, jeden z nich svěřil online deníku Vysočina-news.cz své zkušenosti z práce v Řecku.

uniweb weby

Každý rok je od jarních měsíců internet plný lákavých nabídek brigád a sezónních prací v cizině. Různé pracovní agentury se doslova předhánějí, ve shánění studentů a maldých lidí pro hotely v přímořských letoviscích, aby v hlavní turistické sezóně zastávali práci animátorů a hotelového personálu. V mnoha případech se skutečně jedná o seriózní nabídky a o zaměstnance je v hotelích dobře postaráno.

/uws_images/firmy/083199/clanky/zkusenosti-mladika-z-vysociny-brigada-v-recku-pripomina-dobu-otrokaru/000001_h.jpg

Na svou poslední cestu do Řecka mladík z Vysočiny dlouho nezapomene

Výjimkou jsou letoviska v Řecku a konkrétně řetězec hotelů Mitsis. Stížnosti na jednání jejich managmentu se množí a špatné zkušenosti si z takové letní brigády odneslo i několik Čechů včetně mladíka z Vysočiny.
Hotelový komplex Mitsis zaměstnává mladé sezónní pracovníky z celé Evropy a k jejich „nahánění“ také využívá různé pracovní agentury. Z počátku se zdá být vše v naprostém pořádku, přesně podle přísloví - „Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.“ Dokonce vám po příjezdu na pracoviště slíbí výplatu ve výši 800 euro, namísto avízovaných šesti set. „Po příletu na Rhodos nás ubytovali v pěkném hotelu a tam jsme absolvovali dvoutýdenní trénink. Pak jsme se přestěhovali do Mitsis Faliraki beach hotelu a začali jsme pracovat. Já a moje anglická partnerka jsme zkušení animátoři a snažili jsme se odvádět co nejlepší práci, i když se podmínky ubytování hodně zhoršily a díky chybějící klimatizaci na pokojích jsme si ani v noci neodpočinuli. Ptali jsme se našeho šéfa, zda si máme zřídit nějaký účet, kam by nám hotel posílal mzdu. Řekl, že peníze dostaneme vždy na ruku v kanceláři, proti podpisu,“ vzpomíná mladý muž z Vysočiny, který si z pochopitelných důvodů nepřál být jmenován.
/uws_images/firmy/083199/clanky/zkusenosti-mladika-z-vysociny-brigada-v-recku-pripomina-dobu-otrokaru/000002_h.jpg
Přišel čas první výplaty, vedoucí animačního týmu byl ale právě na dovolené v Německu a jeho asistent pracovníkům pouze sdělil, že peníze se o pár dní zdrží. Kapesné z domova rychle mizelo a všichni animátoři začínali mít problémy. Každý den se ptali, kdy dostanou zaplaceno za první měsíc své práce. Odpověď vždy zněla: „Nejspíš zítra, ale pozítří určitě.“ Tak to šlo celý další měsíc. Hotel už každému dlužil 1600 euro. To už začalo být hodně podezřelé, ale nezbývalo jim než ještě čekat.
„Jistotu, že jsme se stali obětmi podvodu, jsem získal, když jednoho rána přiběhl náš šéf celý vystresovaný a všechny nás poslal zpět do našich pokojů, abychom se převlékli do civilního oblečení a sundali si jmenovky. Nařídil nám, abychom se vydávali za turisty, a kdyby s námi chtěl někdo mluvit, abychom předstírali, že neumíme anglicky. Na to jsem nechtěl přistoupit a vyžadoval jsem vysvětlení. Tak jsem se dozvěděl, že všichni pracujeme ilegálně a že manageři dostali hlášku o nějaké kontrole. Řekl jsem o tom své partnerce a rozhodli jsme se hotel co nejdříve opustit. Nebyli jsme sami. Jeden kamarád z našeho týmu se také chystal k odjezdu a oznámil to šéfovi. Ten mu pak v jeho nepřítomnosti navštívil pokoj a odnesl nějaké technické vybavení. Aby animátorovi zabránil v odjezdu, vyžadoval za přístroj 200 euro. Ten samozřejmě už skoro žádné peníze neměl. Nechtěli jsme dopadnout stejně, proto jsme museli odjet tajně. Za poslední peníze jsme zavolali domů a poprosili rodinu o zakoupení letenek. V noci jsme pak z hotelu doslova utekli na letiště. Když jsme byli v bezpečí, začali jsme se zajímat o to, zda existuje nějaká možnost, jak se dostat k penězům, které jsme vydělali a na které jsme měli právo. Kontaktovali jsme asistenta našeho bývalého šéfa. Od něj jsme se dozvěděli, že naše výplaty má právě šéf. Hotel je údajně poskytl jen o pár dní déle. Šéf si je nechal s tím, že nám už výplaty dal ze svého. Oznámili jsme to manažérovi hotelu. Nejprve to vypadalo, že nevěří svým uším a že je v šoku z toho, že by se v jeho hotelu mohlo něco takového stát. Sliboval, že vše vyšetří. Poslali sme mu tedy e-mail s popisem, jak se věci staly. Náš přímý nadřízený ale vše popřel a dušoval se, že peníze předal nějaké naší agentce jménem Alina a ta nám je měla vyplatit. S takovým jménem jsme se ale nikdy nestekali, natož s nějakou agentkou. Kontaktovali jsme i vrchní vedení hotelového řetězce Mitsis, ale od nich jsme nedostali žádnou odpověď. Jsme si jistí, že jen čekají na to, až skončí sezona, hotel se zavře a vše časem vyšumí,“ ukončil mladík své vzpomínky na nedávné zážitky.
Zdaleka to není jediný příklad a vše napovídá tomu, že hotely společnosti Mitsis chytře získávají pracovní síly, které slouží nejen velmi levně, ale prakticky zdarma. Toto svědectví budiž varováním. Než se mladí lidé rozhodnou vycestovat na brigádu nebo sezónní práci do zahraničí, zejména do Řecka, měli by si důkladně prověřit agenturu, která jim práci zprostředkuje, například rozesláním dotazů po internetu a hotelům, které mají v názvu slovo Mitsis se raději úplně vyhnout. Ušetří si mnoho problémů.
„Byli jsme na dovolené ubytovaní v Mitsis Faliraki beach hotelu. Setkali jsme se tam i s českými animátory. Obdivovali jsme, jak těžkou práci odvádějí v úmorných vedrech a nezastaví se od rána do noci, při tom jsou stále usměvaví, laskaví, zkrátka profesionální. To vše pouze za stravu a nocleh? Připomíná to novodobé otrokářství. Víckát do žádného jejich hotelu nepojedeme a myslíme, že kdo se o praktikách tohoto řetězce dozví, také si pro dovolenou raději vybere jiný hotel,“ potvrdili manželé Hana a David, kteří se nedávno vrátili z ostrova Rhodos.

Autor: Slávka Peroutková

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 24.10.2012 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy