Podzimní knižní veletrh ve druhé polovině října ovládne Brod

0

Podzimní knižní veletrh


Jednadvacátý Podzimní knižní veletrh se bude konat v Havlíčkově Brodě o víkendu 21. a 22. října a představí nabídku více než 150 českých nakladatelů.

„Tématem veletrhu jsou Knihy a svoboda a stejně se jmenuje i nejvýznamnější doprovodná akce letošního veletrhu. Festival Knihy a svoboda pořádá český a mezinárodní PEN klub a je součástí celosvětové sítě literárních festivalů Free the Word.

/uws_images/firmy/083199/clanky/podzimni-knizni-veletrh-ve-druhe-polovine-rijna-ovladne-brod/000001_h.JPG

Markéta Hejkalová, ředitelka Podzimního knižního veletrhu v Brodě

Cílem festivalu je připomenout důležitost svobody, zejména svobody slova. Letošní první ročník festivalu Knihy a svoboda je středoevropský – budou při něm číst rakouští, slovenští a čeští spisovatelé, připomene také několikanásobné výročí Karla Havlíčka Borovského, přijedou zajímaví hosté z Běloruska,“ přiblížila Markéta Hejkalová, ředitelka 21. Podzimního knižního veletrhu.
Návštěvníci se jako každý rok mohou těšit na autogramiády, čtení a besedy mnoha spisovatelů, řada z nich přijede do Brodu letos poprvé. „Poprvé se na veletrhu představí mj. Robert Fulghum, Petra Soukupová, Jan Těsnohlídek ml., Antonín Přidal, Petr Čichoň či Milan Lasica, naopak k už tradičním autorům veletrhu patří Ludvík Vaculík, Jiří Stránský, Michal Viewegh, Martin Hilský, Vlastimil Vondruška nebo Arnošt Goldflam, který vybere tři vítěze literární soutěže, jejíž účastníci dopisovali jeho povídku. V dvoudílném cyklu česko-rakouských čtení se návštěvníci mohou setkat se Zdenkou Becker, Christou Rothmeier či Peterem Paulem Wiplingerem z Rakouska a s Milenou Fucimanovou, Ludmilou Klukanovou, Jiřím Hájíčkem, Josefem Mlejnkem a Martinem Reinerem z Česka.
Běloruské autory Andreje Chadanoviče a Sergeje Smatričenka uvede Jáchym Topol. Předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček představí Knihovničku PEN klubu, věnovanou autorům, kteří nemohou svobodně vydávat ve svých zemích,“ dodává Markéta Hejkalová. Součástí knižního veletrhu bude tradiční výstava Současná česká ilustrační tvorba v Galerii výtvarného umění věnována Janu Kudláčkovi, v Muzeu Vysočiny Havlíčkův Brod bude otevřena nová expozice Karla Havlíčka Borovského. Přímo na veletrhu proběhne výstava Český Milosz, věnovaná českým překladům a překladatelům slavného polského básníka Czeslawa Milosze, výstava fotografií pro knižní obálky Jaroslava Fišera a výstava dřevěných plastik Martina Patřičného.
I letos bude udělena cena Littera Astronomica za literární dílo, propagující astronomii, cena města Havlíčkova Brodu za nejkrásnější knihu veletrhu, cena Kraje Vysočina a Českého rozhlasu Region za knihu spjatou s Vysočinou a cena Tiskáren Havlíčkův Brod, a.s. za nejkrásnější dětskou knihu veletrhu a nově cena internetového portálu Topzine za fantastickou povídku. Knižní a jiné ceny čekají i na návštěvníky, budou předávány při losování vstupenek, které se jako každý rok bude konat v pátek v 18.00 a v sobotu v 16.00.
Podzimní knižní veletrh se bude tradičně konat v Kulturním domě Ostrov v Havlíčkově Brodě v pátek 21. a v sobotu 22. října. V pátek se brány veletrhu otevřou od 10.00 do 19.00, v sobotu 22. října od 9.00 do 17.00. Na závěr veletrhu se v sobotu od 18.00 bude v Klubu Oko konat Babylónský literární večírek, při němž se návštěvníci setkají s autory z různých zemí a s jejich texty v různých jazycích.


Aktualizované informace najdou zájemci na www.hejkal.cz nebo www.virtualniveletrh.cz.


Program 21. ročníku Podzimního knižního veletrhu

Čtvrtek 20. října

20.00 Listování s Robertem Fulghumem, Klub Oko na Smetanově náměstí, vstupenky v Krajské knihovně Vysočiny, www.kkvysociny.cz

Pátek 21. října

12.00 Veletrh otevřen pro veřejnost
13.00–14.00 PEN klub a svoboda slova v současném světě - zahájení festivalu Knihy a svoboda. Vystoupí: Takeaki Hori, Jiří Dědeček, Jiří Stránský, Ivan Klíma, Vladimír Karfík (salonek 1)
14.00 Jaroslav Fišer: Fotografie pro knižní obálky – vernisáž výstavy (prostor PEN)
14.00 Setkání s Petrou Soukupovou – beseda a autogramiáda (salonek 2)
14.30–15.00 Knihovnička PEN klubu - Jiří Dědeček představí edici Českého centra PEN klubu, věnovanou autorům, kteří nemohou svobodně vydávat ve svých zemích (prostor PEN)
15.00 Autogramiáda laureáta ceny Littera Astronomica (stánek České astronomické společnosti)
15.00 Jan Svatoš: Fotografické návraty - unikátní diashow o expedici po stopách fotografických průkopníků manželů Johnssonových v odlehlých končinách severní Keni (pořádá Svatošovo nakladatelství v salonku 2)
15.00 Zahájení výstavy Český Milosz (pořádá Polský institut v prostoru před salonkem 1)
15.15–16.30 Polský básník Czeslaw Milosz a jeho české překlady. Vystoupí Josef Mlejnek, Lucie Zakopalová aj. (pořádá Polský institut Praha v salonku 1)
16.00 Udělení ceny Littera Astronomica a přednáška laureáta (pořádá Česká astronomická společnost v salonku 2)
16.00 Petr Čichoň: Slezský román – uvedení nové knihy z nakladatelství Host v prostoru PEN
16.30–17.15 Jiří Pernes představuje knihu Margarete Buberové-Neumannové Zajatkyní Hitlera i Stalina (pořádá nakladatelství Barrister & Principal, salonek 1)
16.00 Současná česká ilustrace – vernisáž výstavy Jana Kudláčka (Galerie výtvarného umění)
16.30–18.00 Muškáty za okny a děti ve sklepě - autorská čtení na téma nejen česko-rakouských vztahů. Zdenka Becker, Peter Paul Wiplinger, Milena Fucimanová, Ludmila Klukanová, Jiří Hájíček (kavárna U Notáře, Sázavská ulice)
17.00 Otevření nové expozice Karla Havlíčka Borovského + prezentace audioknihy Petra Kopeckého (Muzeum Vysočiny)
17.15–18.00 S Antonínem Přidalem nejen o literatuře (pořádá nakladatelství Barrister & Principal, salonek 2)
17.30 Jan Těsnohlídek ml. představí svou druhou básnickou sbírku Rakovina (pořádá nakladatelství JT´s, salonek 1)
19.00 Uzavření výstavních prostor
19.00 Večerní pozorování oblohy – pořádá Česká astronomická společnost na Havlíčkově náměstí
20.00 Nejkrásnější knihy 21. Podzimního knižního veletrhu – předávání ceny Města Havlíčkova Brodu, ceny Kraje Vysočina a Českého rozhlasu Region a ceny Tiskáren Havlíčkův Brod, a. s. (velký sál Staré radnice na Havlíčkově náměstí, pro vystavovatele a další zvané hosty)


Sobota 22. října

9.00 Veletrh otevřen pro odbornou i čtenářskou veřejnost
9.00–11.00 Rakousko: vyhnanství nebo ráj - diskuse o Karlu Havlíčku Borovském
Zahájení: Zina Zborovská
Ilona Bažantová: Úloha Karla Havlíčka v dějinách českého ekonomického a politického myšlení
Bohumil Doležal: Karel Havlíček – novinářská legenda
Jan Randák: Vznik a úloha havlíčkovské legendy
Milena Lenderová: Proměny obrazu Zdenky Havlíčkové
Michal Kamp: Vývoj muzejní prezentace Karla Havlíčka v 20. a 21. století (velký sál Staré radnice na Havlíčkově náměstí)
10.00 Michal Vičar: Embéčkem kolem světa – křest knihy, autogramiáda a beseda s autorem (pořádá nakladatelství Jota, salonek 2)
10.00 Setkání s Richardem Skolkem, vítězem 1. ročníku soutěže Skrytá paměť Moravy (stánek Muzea Brněnska)
10.00-11.30 Literární rady a porady Evy Hauserové – možnost konzultací se známou autorkou v literární kavárně Petrkov
10.30 Jiří Stránský: Tóny – autorské čtení z nové novely, beseda a autogramiáda (pořádá nakladatelství Hejkal v salonku 1)
11.00 Autogramiáda: Václav Větvička podepisuje svou novou knihu Sázava na stánku nakladatelství Jan Vašut
11.00 Alena Vondrušková: Jařmo, parkán, trdlice aneb výkladový slovník historických pojmů, které upadají v zapomnění – křest knihy na stánku nakladatelství Grada
11.00 Autogramiáda Ludvíka Vaculíka na stánku nakladatelství Atlantis
11.00–13.00 Svobodná Evropa včera a dnes - česko-maďarsko-polsko-slovenská diskuse György Varga, Jacek Baluch, Marjan Strojan, Milan Richter, Josef Mlejnek... (salonek 2)
11.30 Vyhlášení vítězů soutěže Dopište Goldflama! – pořádá Krajská knihovna Vysočiny v salonku 1
11.30 Pepa Nos beseduje, zpívá a podepisuje v literární kavárně Petrkov
12.00 Alfred Bekker: Gorian – křest fantasy románu jednoho z nejúspěšnějších německých autorů na stánku nakladatelství Grada
13.00 Autogramiáda Martina Hilského na stánku nakladatelství Atlantis
13.15 Markéta Dočekalová: Něco za něco - autorské čtení z poutavého románu o třech ženách, které milují jednoho muže, a autogramiáda známé a vyhledávané scenáristky (pořádá nakladatelství Grada, salonek 1)
13.00–14.30 Chladná země Bělorusko / literární diskuse a autorské čtení, Jáchym Topol, Andrej Chadanovič, Sergej Smatričenko, Marika Martyševič (salonek 2)
14.00 Předání ceny za nejlepší fantastickou povídku. Pořádá internetový portál Topzine, více informací o soutěži najdete na www.fantastickapovidka.cz (prostor PEN)
14.00 Autogramiáda úspěšného spisovatele a historika Dr. Vlastimila Vondrušky na stánku nakladatelství MOBA
14.30 Ženské autorky nakladatelství Šuplík v literární kavárně Petrkov (Lucie Asenová, Naďa Hamanová, Renata Bicencová, Kateřina Steklá, Tereza Kramerová, Veronika Jeklová)
14.00–14.45 Ludvík Vaculík: Rušný dům – autorské čtení a beseda (pořádá nakladatelství Atlantis, salonek 1)
14.30 Shakespeare a jeviště svět - beseda s Martinem Hilským (pořádá nakladatelství Academia, salonek 2)
14.45–16.00 Muškáty za okny a děti ve sklepě - 2. část autorských čtení na téma nejen česko-rakouských vztahů. Christa Rothmeier, Markéta Hejkalová, Josef Mlejnek, Milan Richter, Martin Reiner, Milan Lasica (salonek 2)
15.00 Autogramiáda Ludvíka Vaculíka na stánku nakladatelství Dokořán
15.45 Tradiční autorské čtení: Michal Viewegh a Martin Reiner (salonek 2)
16.00 Martin Hilský: Shakespearovo Zkrocení zlé ženy – pořádá nakladatelství Atlantis, salonek 1
18.00–24.00 Babylónský literární večírek – setkání s autory z různých zemí a jejich texty v různých jazycích (Klub Oko na Smetanově náměstí, vstupenky v Krajské knihovně Vysočiny, www.kkvysociny.cz

Autor: Milan Pilař


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
RV-pomáháme být vidět PRUH