V Brodě soutěžili o nejbystřejší žáky a studenty Vysočiny

0

Havlíčkobrodsko


Desetiletý Martin, třináctiletý Jindra a osmnáctiletý Standa jsou vítězi v soutěži o nejbystřejší žáky a studenty Vysočiny.

/uws_images/firmy/083199/clanky/v-brode-soutezili-o-nejbystrejsi-zaky-a-studenty-vysociny/000001_h.jpg

Účastníci kategorie A

Martin Kosprd (10), Jindřich Dítě (13) a Stanislav Kruml (18) zvítězili v krajském kole Logické olympiády pro Vysočinu, které proběhlo na Gymnáziu Havlíčkův Brod. Soutěžilo celkem 150 žáků a studentů ve třech věkových kategoriích, z nichž vzešlo celkem deset reprezentantů Vysočiny pro celostátní finále. To proběhne 1. prosince v Míčovně Pražského hradu. Martin z havlíčkobrodské ZŠ v Sadech zvítězil v kategorii A (první stupeň ZŠ), do které se přihlásilo 560 dětí z Vysočiny. Jindra, reprezentant ZŠ Komenského ve Žďáře nad Sázavou, zvítězil mezi 1189 soutěžícími v kategorii B (druhý stupeň ZŠ) a Standa z chotěbořského gymnázia mezi 444 v kategorii C (střední školy).

/uws_images/firmy/083199/clanky/v-brode-soutezili-o-nejbystrejsi-zaky-a-studenty-vysociny/000002_h.jpg

Účastníci kategorie B

„Logická olympiáda je soutěž určená pro všechny žáky a studenty,” uvedl Tomáš Blumenstein, předseda Mensy ČR. Jedním z cílů soutěže je i upozornit veřejnost, že schopnost logického a samostatného uvažování je typ nadání, které je přínosné pro celou společnost. „Pomoc s rozvojem nadání našich dětí je úkol pro celou společnost, a to nikoli jen pro školy. Investice do rozvoje nadání všech se nám všem mnohonásobně vrátí,” dodal.
Soutěž je založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují naučená fakta, ale samostatné a logické myšlení. Tím je olympiáda unikátní. Navíc se daří najít skryté talenty.
/uws_images/firmy/083199/clanky/v-brode-soutezili-o-nejbystrejsi-zaky-a-studenty-vysociny/000003_h.jpg

Účastníci kategorie C

Mensa je nevýdělečná organizace založená roku 1946 v Oxfordu s tím, že česká pobočka existuje od roku 1991 a sdružuje nyní v České republice na 3 500 osob lidí s IQ mezi horními dvěma procenty populace. Mensa ČR je zřizovatelem gymnázia pro nadané děti v Praze, podporuje rozvoj nadaných dětí po celé republice, realizuje soutěž Logická olympiáda, zřizuje Kluby nadaných dětí, provádí testování IQ veřejnosti, pořádá letní kempy, tábory pro děti a další aktivity.
Soutěž celostátně podpořila Nadace The Kellner Family Foundation a škola Open Gate, krajské kolo proběhlo za finanční podpory Kraje Vysočina a pod záštitou starosty Havlíčkova Brodu Jana Tecla.

Autor: Zuzana Šimůnková


Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Opište kontrolní kód
Vysíláme živě.cz