Jihlavském muzeu v pátek nebude spát. Muzejní noc odstartuje v pět

Vstup zdarma a lákavý program nabízí Muzejní a galerijní noc 2012, která se koná v pátek 25. května v Muzeu Vysočiny Jihlava.

obrázek: Jihlavském muzeu v pátek nebude spát. Muzejní noc odstartuje v pět

Letošní Muzejní noc je spojená s probíhající výstavou Archeologie – historie – periferie, kteoru doplní prezentace společnosti Skjaldborg. "Milovníci živé historie rekrutovaní z celé republiky předvedou ukázky výzbroje a výstroje z doby, kdy byla osidlována Českomoravská vrchovina," informovala Dana Oberreiterová z jihlavského muzea.

Beseda se Sárou Saudkovou

Jako další je na programu třeba koncert přibyslavského vokálně instrumentálního soubor La Via, který zahraje písně z různých koutů staré Evropy z období 13. až 17. století a zarecituje dobovou poezií. Svou čtvrtou výstavu v jihlavském muzeu okomentuje známá fotografka Sára Saudková, s níž bude posléze možné besedovat na muzejních arkádách a od 17.00 začnou v muzejním "mázhausu" ukázky textilních řemesel. Návštěvníci si budou moct vyzkoušet různé středověké hry a nechat si vylepšit obličej originálním malováním.

V 18.00 začne v malovaném sále přednáška zoologa RNDr. Evžena Kůse, dlouholetého zaměstnance ZOO Praha a autora populárně naučných knih a článků, který je známý i z televize rozhlasu. Přednáška se jmenuje Zázraky přírody. Móda, architektura a vynálezy v říši zvířat a přinese posluchačům nejnovější poznatky o životě zvířat.

Do doby středověké kolonizace se účastníci Muzejní noci mohou přenést spolu s Petrem Hejhalem jeho přednáškou nazvanou Život a smrt velmože v době středověké kolonizace.

Na věž i do podzemí

Součástí Muzejní a galerijní noci bude i možnost vystoupat na vyhlídkovou věže kostela sv. Jakuba Většího a prohlédnout si Dům Gustava Mahlera, jihlavské podzemí či v případě příznivého počasí i pozorovat noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží.

Akci zakončí ve 21.30 na Masarykově náměstí ohňová show uspořádaná Společenstvím ohně a šermu AD INFINITUM z Polné.

Autor: Lucie Pátková

31.07.2016


Další články