Obřadní síň u nového hřbitova v Brodě prochází rekonstrukcí

Sedmnáct a půl milionu korun by měla stát celková rekonstrukce smuteční obřadní síně v Havlíčkově Brodě v blízkosti nového hřbitova.

uniweb weby

Dosavadní obřadní síň, která byla postavena podle projektu pardubického architekta Lubomíra Drimla, svému účelu sloužila 46 let. Práce provádí společnost ŽSD Stavební. Obřady nyní zajišťuje Pohřební služba Jaroslav Duben v náhradních prostorách v Husově sboru církve československé husitské v Dobrovského ulici v Havlíčkově Brodě a má pobočku v Golčově Jeníkově, kde se obřady konají v kostele sv. Markéty. Také provozovatelé dalších pohřebních služeb Pavel Vosička (Chotěboř), Josef Matoušek (Světlá nad Sázavou) mívají obřady v Havlíčkově Brodě.
Rekonstrukce objektu smuteční obřadní síně v Brodě by měla do budoucna vyřešit problémy s vytápěním, protože prosklené stěny vykazovaly tepelné ztráty. Síň získá i nové provozní a sociální zázemí, lepší a větší prostory pro pozůstalé, osvětlení a ozvučení. Projekt počítá i s úpravami okolí obřadní síně (výsadba nové zeleně a modernizace přístupových komunikací). „V nově rekonstruované obřadní síni bude i jiný systém posledního rozloučení. Rakev na katafalku nebude odjíždět dozadu jako dříve, ale dolů do propadliště. Nebudou chybět další moderní špičkové prostředky ozvučení, a možnost videoprojekce na zavěšené obrazovce,“ uvedl místostarosta města Havlíčkův Brod, Čeněk Jůzl. Do budoucna se počítá i s výstavbou dalších parkovacích míst.
Podobu, kterou havlíčkobrodské obřadní síni vtiskl koncem šedesátých let zmíněný architekt, byla na svou dobu velmi zdařilá a avantgardní. V podobném stylu byla postavena i smuteční obřadní síň v Ledči nad Sázavou, kterou provozuje Jiří Petrus. „Zajišťujeme veškeré služby spojené s objednáním pohřbu, zajištění hudby, řečníka, kněze, kremace, ale i obřady i mimo Husův sbor, tedy v kostelích, na hřbitově – vše podle přání pozůstalých,“ říká Jaroslav Duben, který se pohřebnictví věnuje dlouhou dobu a má ve svém oboru, podobně jako jeho kolegové, velké zkušenosti. Pohřební služba Jaroslav Duben má nyní své dočasně sídlo v objektu firmy Ptáček u parkoviště vedoucí k novému hřbitovu, v blízkosti silnice I/38 na výjezdu z Havlíčkova Brodu ve směru do Kolína.
Bez zajímavosti není samotný Husův sbor. Budova svou historii začala psát v roce 1926, kdy byla uskutečněna koupě stavebního pozemku od lékaře Františka Zahradnického. Podle návrhu architekta Prokopa Šupicha 16. října 1926 započala i samotná stavba. Byl pořízen litinový zvon, a z peněz vybraných od školních dětí, malý zvon Milíč. Dne 9. října 1927 byl Husův sbor otevřen, v roce 1931 pořízeny varhany a k 150. výročí vydání Tolerančního patentu vyrobena kazatelna. V letech 2006–2007 proběhla generální oprava varhan, v roce 2008 byl Husův sbor v Havlíčkově Brodě prohlášen za kulturní památku, o deset let dříve se kulturní památkou stala fara. Vedle balustrády v průčelí domu jsou obrazy Jana Žižky z Trocnova, Mistra Jana Husa, Jeronýma Pražského a Jana Amose Komenského.
V roce 1920 sbor navštívil Karel Farský (první patriarcha církve), v roce 1922 přijel na návštěvu biskup Goratz. V přízemí Husova sboru byl dříve divadelní sál, v roce 1942 byl přestavěn na kolumbárium. Dne 6. září 1923 byla schválena náboženská obec Německý Brod, postupně se oddělila Jihlava (1927), Humpolec (1928), Přibyslav (1929) a Lipnice (1931). Jako duchovní správci zde působili: v letech 1922–1924 katecheta František Oliva, dále Josef Leixner, František Lán, Jindřich Hulínský, František Šebek, Rudolf Šlechta, Václav Váňa, Josef Kořínek, Milan Krchňák (1960–2000), v současnosti je správcem farnosti Milena Cicálková.

Úvodní foto: Interiér Husova sboru v současnosti

Autor: Alena Budíková


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 05.06.2013 00:00



0 +
 
SPOLUŽIVOT - Hledáme hostitele

Hlavní zprávy

 

SPOLUŽIVOT - Hledáme hostitele