Sonda Taranis ponese do vesmíru vzkaz z Třebíče

Tým třebíčského Alternátoru zareagoval na výzvu Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd a vědecko-populárního časopisu Vesmír, Alternátor se zúčastnil akce Pošlete vzkaz skřítkům.

uniweb weby

Projekt Taranis vede francouzská kosmická agentura CNES a bude za pomoci stejnojmenné sondy o hmotnosti 152 kg zkoumat krátkodobé atmosférické události – výboje a záblesky gama záření – objevující se v zemské atmosféře vysoko nad bouřkovými oblastmi. Konkrétně se jedná o tzv. skřítky, což jsou velmi málo prozkoumané bouřkové jevy, které se vyskytují ve výškách až 100 km. Proto i akce, jíž se Alternátor zúčastnil, nesla název Pošlete vzkaz skřítkům.

Sonda odstartuje z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guayaně v létě 2018. Česko v projektu Taranis zastupují dvě vědecké instituce: už zmíněný Ústav fyziky atmosféry Akademie věd (oddělení kosmické fyziky a oddělení horní atmosféry) a Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (skupina kosmické fyziky). Zařízení vyvinuté Ústavem fyziky atmosféry AV disponuje pevnou pamětí, která bude na palubě sondy sloužit pro záznam nastavení přístroje. Vědci paměť z technických důvodů nevyužijí celou, do zbývající části proto nahrají texty, které vzešly ze soutěže Pošlete vzkaz skřítkům.
Celkem se v soutěži sešlo 547 SMS, přičemž odborná porota, v níž zasedali například bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes nebo spisovatel Ondřej Neff, vybrala 101 vzkazů, které pak technici nahrají do paměti přístroje (zbývající SMS budou obsahovat pouze jména odesílatelů, avšak bez jejich vzkazů). Vzkazy měly být stručné, vtipné a zároveň nést nějakou hlubší myšlenku. To se zřejmě povedlo splnit i týmu Alternátoru, protože porota jeho vzkazu minulý týden vystavila imaginární letenku na cestu do vesmíru. Vzkaz zněl: „Přejeme co nejvíc chycených skřítků! Ať česká technika míří do nekonečna a pak ještě dál! :-) Tým Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči“.
Sdělení tak zároveň odkazovalo i na program na unikátní projekční kouli, který v době soutěže běžel v Alternátoru. Zabýval se sluneční soustavou a jeho název zněl Vzhůru do nekonečna. Projekční koule je zařízení vyvinuté agenturou NOAA, které dokáže zobrazit různé jevy na zeměkouli, často i v reálném čase, a které přijímá také data z NASA. Těchto koulí je v Evropě pouze osm.
Svým způsobem se tedy jedná o zajímavé propojení – práce s technikou, která využívá data nejznámější vesmírné agentury, byla pro tým Alternátoru impulzem k tomu, poslat do vesmíru vzkaz, jenž by měl okolo zeměkoule obíhat po mnoho generací.

Autor: Milan Krčmář


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 27.06.2016 00:00



0 +
 
SPOLUŽIVOT - Hledáme hostitele

Hlavní zprávy

 

SPOLUŽIVOT - Hledáme hostitele