
Masarykovo náměstí se plnilo cyklisty, foto: Radek Tulis
„Po dohodě s primátorem statutárního města Jihlavy Jaroslavem Vymazalem jsme zahájení uspořádali při příležitosti slavnostního otevření cyklostezky Jihlava–Třebíč–Raabs v neděli 25. dubna,“ vysvětlila Míša Svatošová z Klubu českých turistů Čeřínek.
Od desáté hodiny se začali cykloturisté scházet na jihlavském náměstí, kde probíhal doprovodný program, před jedenáctou hodinou se přesunuli do Křižíkovy ulice k začátku nově otevírané cyklostezky.
„Před zraky stovek přihlížejících cyklistů, připravených vyrazit na trať, přestřihl současně s primátorem Vymazalem a zástupci investora Jiří Veselý, předseda Klubu českých turistů odboru Čeřínek, stylově místo startovní pásky cykloduši a stovky lidí všech věkových kategorií a výkonnosti se vydaly na cyklostezku, jejíž vybudování je sportovním i kulturním počinem nejen pro regionální uživatele, ale jistě bude i přínosem pro přeshraniční styk,“ dodala Míša Svatošová.
Podle ní se nedělní akce účastnilo kolem tisícovky cyklistů. „Klub českých turistů pozval všechny své členy z celé Vysočiny, což se odrazilo v bohaté návštěvnosti slavnostního uvedení cyklostezky do provozu. Krásné počasí zlákalo mnoho cyklistů k projetí stezky až do Třebíče, všichni se pochvalně vyjadřovali o možnosti trávit volný čas sportem,“ uzavírá Míša Svatošová.
Trasa v délce
110 kilometrů vede z Jihlavy přes Luka nad Jihlavou, Třebíč, Moravské Budějovice a Jemnici až k hranicím s Rakouskem. Na české straně je
22 kilometrů nových zpevněných povrchů, upravena dříve neprůjezdná místa a postaveny dva nové mosty.
„Na hranicích navazuje cyklostezka do rakouského města
Raabs an der Thaya. Investorem je Dobrovolný svazek obcí Cyklostezka Jihlava-Třebíč-Raabs, který nedělní slavnostní otevření připravil ve spolupráci s Úřadem Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod, Klubem českých turistů, dodavatelem stavby firmou PSJ, a. s. a dalšími partnery a sponzory,“ dodává Radek Tulis, tiskový mluvčí jihlavského magistrátu.
Foto: Míša Svatošová a Radek Tulis
Autor: Milan Pilař