Erik Best: Češi jsou věrní novinám

Erik Best byl ve středu 17. srpna hostem letošního ročníku Letní žurnalistické školy v Havlíčkově Brodě. Rodák ze Spojených států vydává v Česku anglický bulletin Fleet Sheet.

uniweb weby

/uws_images/firmy/083199/clanky/erik-best-cesi-jsou-verni-novinam/000001_h.JPG

Tvrdé názory na fungování společnosti, kritika sdělovacích prostředků a samotné práce novinářů. To je jedna ze stránek charismatického Erika Besta, který žije v České republice od roku 1991. Sám se k novinařině nehlásí, ale považuje se čistě za podnikatele a vydavatele. Protože práce s médii není nic jiného než podnikání, jehož hlavním cílem je zisk.

Co vás vedlo k odchodu ze Spojených států?
To je těžká otázka, protože nevím, jestli mám říkat pravdu, nebo ne. Skutečným důvodem je, že už tehdy jsem poznal, že Amerika bude prožívat těžké chvíle. Tři sta, čtyři sta let všichni chtěli do Ameriky, především z finančních nebo náboženských problémů, ale doba se změnila a já věděl, že budoucnost Spojených států nebude růžová. Proto jsem se rozhodl odejít.

Proč jste si vybral právě Českou republiku, v té době ještě Československo?
Československo jsem už trochu znal a líbil se mi zdejší styl života. Ale především to byla hudba. Ta pro mě hrála obrovskou roli. Také jsem chtěl žít na historicky významném místě s bohatou kulturou. Díky literatuře a hudbě jsem si zvolil právě Československo.

/uws_images/firmy/083199/clanky/erik-best-cesi-jsou-verni-novinam/000002_h.JPG

Česky hovoříte velmi slušně. Jak dlouho vám trvalo naučit se česky a jak vám to šlo?
Ve Spojených státech jsem studoval ruštinu, což mi velmi pomohlo. Když Američan nemá zkušenosti s žádným slovanským jazykem, pak je čeština opravdu těžká. Pracoval jsem na ni intenzivně několik let, než jsem se mohl domluvit na úrovni, kterou potřebuji, abych mohl vést takový podnik. Ale stále mám hodiny češtiny a mám se co učit.

S kterými médii spolupracujete a která pravidelně sledujete?
Především vydávám vlastní produkt zpravodaj Fleet Sheet. Ale začal jsem psát články na internetový server Aktuálně.cz, kde mě o to požádali. Jinak pravidelně sleduji Českou televizi, Český rozhlas, Hydepark, zprávy na Primě, Otázky Václava Moravce, čtu Financial Times, Wall Street Journal, The Economist a spoustu dalších. Výhodou je, že, když se v nich objeví nová informace, okamžitě to poznám, protože ty zprávy slyším mnohokrát.

Jak často létáte do Spojených států? Jen jednou ročně za rodinou.

Jaký je váš názor na české konzumenty sdělovacích prostředků?
Myslím, že čtenost je tu stále velmi vysoká, přestože statisticky ve světě klesá. V Čechách žije 10 milionů lidí a prodá se milion výtisku denně. Češi jsou věrní novinám.

Jaký největší rozdíl shledáváte mezi americkými a středoevropskými médii?
Podle mě dávají ve Spojených státech větší důraz na redaktory, kteří mají o něco větší odbornost, a nevyskytují se tam tak často chyby, které by měly být opraveny.

Máte nějakou zásadu?
Zásadu přímo ne. Hlavně se snažím pochopit, jak funguje svět. A to je celoživotní práce. Občas nechápu smýšlení některých vůdců naší planety. Stále se snažím, ale nechápu to.

Foto: Hoai Le Thi a Edita Štrajtová.

Autor: Kristina Hrbková

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
19.08.2011 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy