Začal dvacátý ročník MFDF Ji.hlava, městem prošel osvětlený průvod a Cenu Respektu převzala Markéta Dobiášová.

V úterý 25. října večer se od festivalového Majáku na Masarykově náměstí v Jihlavě vydalo na pouť do Domu kultury několik postav s osvětlenými artefakty, jež dominují letošnímu vizuálu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava. Zahajovací průvod již tradičně vedla moderátorská dvojice Jiří Havelka a Ondřej Cihlář z divadla Vosto5.

uniweb weby

 Cenu Respektu převzala Markéta Dobiášová za svoji reportáž Obchod s nadějí. V nejbližších dnech MFDF Ji.hlava nabídne i ruské avantgardní snímky s živým doprovodem.  

Slavnostní zahájení festivalu se letos odehrálo v ulicích Jihlavy, od Masarykova náměstí přes Oblastní galerii Vysočina až k Domu kultury (DKO), hlavnímu festivalovému stánku, se vydal průvod postav s festivalovými osvětlenými artefakty. Téma co si neseme na zádech tak na okamžik získalo hmatatelnou podobu. Průvod vedla tradiční moderátorská dvojice Jiří Hovorka a Ondřej Cihlář z divadla Vosto5. Na své cestě do Domu kultury přibrali ředitele festivalu Marka Hovorku, porotce všech soutěžních sekcí a také filmového historika Ivana Klimeše. Ten slavnostně pokřtil svoji novou knihu Kinematografie a stát v českých zemích 1895–1945

K průvodu se také přidal šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, který podesáté vyhlásil vítěze Ceny Respektu pro nejlepší televizní, video či online reportáž. Tu letos získala reportérka České televize Markéta Dobiášová za investigativní reportáž Obchod s nadějí. V ní rozkrývá kauzu experimentální léčby kmenovými buňkami, za kterou si česká renomovaná vědkyně nechávala od svých pacientů trpících ALS platit desetitisíce, i když účinnost této metody nebyla stále prokázána. 
„Cenu Respektu za nejlepší televizní, video či online reportáž udělujeme reportérce České televize Markétě Dobiášové za důkladnou investigativní práci v profesně i lidsky složité kauze. Za společenský dopad, jejž výsledek její práce přinesl,“ shoduje se porota, kterou tvoří redaktoři týdeníku Respekt. 

Do Ji.hlavy přijel filmový experimentátor Bill Morrison 
Ve středu 26. října
přednese svoji masterclass americký experimentátor s poškozenými filmovými pásy Bill Morrison. V retrospektivní sekci osobně uvede také svá dvě aktuální díla – španělský cestopis Dokařův sen a až hororový snímek Sirotek Annie
„Archivem je přístav, místo, kde se vykládá i nakládá zboží, které se zde skladuje, dokud je dokař zas nevyskladní. Coby filmový badatel a střihač pátrám po ukrytém či prchavém filmovém materiálu,“ komentuje svůj nejnovější film Bill Morrison, který zavede diváky do tajů své tvorby na masterclass věnované unikátní metodě práce s poškozeným filmovým materiálem.  

Ruská avantgarda s živým doprovodem

MFDF Ji.hlava v sekci nazvané Ruská avantgarda uvede stěžejní díla 20. a 30. let sovětské avantgardní tvorby. Ruská filmová avantgarda – na první nadechnutí Dziga Vertov, na druhé ti ostatní. První dialog mezi Dzigou Vertovem a Michailem Kaufmanem se odehraje už ve středu v 23.00 v sále DKO 2. Film Sověte, vpřed! (Dziga Vertov, 1926) a Moskva (Michail Kaufman, Ilja Kopalin, 1927) doprovodí kytarovým sólem Jan Kašpar a jeho projekt Obelisk of Light spolu s kolegy z Raw Deal
Další ruské avantgardní filmy doprovodí v sobotu 29. října například hudební skladatel, sbormistr a pianista Karel Loula, duo Ba:zzel či duo Afrika Corpse, jež film Turksin a Šestina světa doplní minimalistickými hudebními plochami. 

Zakuste virtuální realitu v Dělnickém domě

Mladá slovenská umělkyně Mária Júdová pro festivalové diváky připravila výlet do virtuální reality nazvaný Sólo. Až do 27. října tak mohou návštěvníci v Dělnickém domě zakusit, jaké to je stát se postavou jiného, zcela digitálního světa. „Zajímalo mě, jak lidé dokáží prozkoumávat pohyb svého těla. Několik graficky velmi odlišných scén tak uživatele instalace vybízí k různým typům gest a pohybu,“ říká Júdová. Interaktivní instalace Sólo je součástí experimentálního Laboratoria.  

Vítězné filmy My Street Films v programu MFDF Ji.hlava

Třetí ročník celostátní soutěže My Street Films zná své vítěze. Porota ve složení Hana Kulhánková, ředitelka festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, Ondřej Hudeček, režisér oceňovaného filmu Furiant, a Diana Tabakov, vedoucí projektu My Street Films, vybrala tři snímky: Co dělat, když vlaky projíždí Karla Friise Forchhammera,  Messestraße Elf Lenky Kerdové a krátký snímek o tajemném objektu ležícím uprostřed lesa Lítalo se tam vzducholodí od Viktorie Lörinczové. Poslední dva jmenované snímky, stejně jako vítězný snímek My Street Films Ukraine s názvem Most budou uvedeny ve středu 26. října za účasti tvůrců ve 14.30 v kině DKO 2. 

Více o programu následujících dní najdete na www.dokument-festival.cz.


Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky


Hlavní zprávy