Magnetické kostky z neodymu: malé, silné, elegantní. K čemu se hodí?

Neodymové magnety jsou dost silné, k mání i jako magnetické kostky. Využijete je doma, v kanceláři, galerii, na pokusy i vystavení pohledů v obchodě. Hele!

uniweb weby

Neodymové magnety jsou velice silné magnety z neodymu, železa a boru, známé svou výjimečnou magnetickou silou. Tyto magnety seženete i ve formě kostek a kostiček. To umožňuje jejich široké využití od vzdělávání, pokusů, v magnetických stavebnicích až po průmyslové použití. Díky jejich výkonnosti a kompaktnosti jsou neodymové magnetické kostky ideální pro různé druhy montáží, uchycení a experimenty, kde je potřeba silné a stabilní magnetické pole. K čemu se vám kostkové magnety mohou hodit?

Image title

Neodymové magnetické kostky mají řadu výhod, jsou vhodné pro různá použití. Jaké mají přednosti?

 1. Velká magnetická síla: Neodymové magnety patří mezi nejsilnější permanentní magnety dostupné na trhu, což umožňuje efektivní manipulaci s kovovými předměty i v malých rozměrech.
 2. Kompaktní rozměry: Díky vysoké magnetické síle můžete tyto magnety použít i tam, kde je omezený prostor.
 3. Trvanlivost: Při správné údržbě a ochraně povrchu mají neodymové magnety dlouhou životnost a stále si udržují svoji silnou magnetickou přitažlivost.
 4. Flexibilita ve tvarování: Magnetické kostky můžete snadno integrovat do různých konstrukčních sestav díky jejich pravidelným geometrickým tvarům.
 5. Široké spektrum použití: Magnetické kostky a kostičky se dají využít pro vzdělávací pomůcky, uchycení náčiní, magnetické stavebnice UniCube a také jako kancelářské magnety.

Image title

Tyto výhody dělají neodymové magnetické kostky vhodnou volbou pro technické a kreativní projekty, kde je potřeba silné a spolehlivé magnetické pole.

Neodymové magnetické kostky mají široké využití v různých oblastech. V průmyslu jsou důležité pro montážní aplikace a zvedací zařízení, kde jejich silné magnetické pole bezpečně zachytí a udrží i těžší kovové předměty ze železa, oceli.

Ve vzdělávání pomáhají neodymové magnety demonstrovat fyzikální principy magnetismu. V každodenním životě se uplatňují pro organizaci a magnetické držáky nástrojů nebo jako úchyty a uzávěry. Tyto magnety mají také uplatnění v senzorových technologiích, kde slouží k detekci pohybu nebo změn v prostředí.

Magnetizace magnetické kostky – kde má magnet póly?

Kostkové neodymové magnety mívají póly na dvou protilehlých stranách, což umožňuje, aby celá plocha jedné strany fungovala jako jeden pól. Toto uspořádání maximalizuje magnetickou sílu na povrchu kostky. To je dobré pro využití, kde je potřeba silné a soustředěné magnetické pole. Magnetizace takových magnetů je obvykle ve směru osy, která prochází protilehlými plochami, kde jsou póly umístěné.

Magnetické kostky: Sepněte ubrus, přicvakněte plakáty, vystavte pohlednice

Image title

Na co konkrétního se vám mohou magnetické kostky hodit? Přikládáme pár tipů:

 • Potřebujete sepnout závěsy? Secvakněte je mezi dva kostkové magnety.
 • Pomocí magnetických kostiček můžete připevnit plakát na kovovou konstrukci dveřní zárubně nebo na bok ocelového regálu.
 • Nosíte často kravatu, která vám různě plandá? Sepněte ji ke košili několika malými neodymovými kostičkami.
 • Magnetické pokusy, jako je tento, vám pomohou demonstrovat magnetické pole třeba pro žáky na fyzice.
 • Když ocelový L profil našroubujte ke stropu nebo horní části výlohy, můžete k němu nacvaknout kostičkové magnety a mezi ně například pohlednice, jako na přiložené ukázce.
 • Ze 216 či jiného počtu magnetických kostek rozměru 5 mm se dají sestavit libovolné tvary ve stylu Minecraftu.
 • Prozkoumejte i další magnetické tipy na blogu Magnetik.cz

Pozor na prsty. Neodymy před dětmi pryč!

Neodymové magnetické kostky mají velkou sílu. Při nešikovné manipulaci vám mohou skřípnout prsty. A hlavně – žádné neodymové magnety nepatří do rukou dětí, kterým mohou způsobit vážné úrazy!

Image title

Magnetické kostky – časté otázky a odpovědi

1. Co jsou neodymové magnetické kostky?
Neodymové magnetické kostky jsou malé, silné magnety vyrobené z neodymu, železa a boru, které mají díky svým kompaktním rozměrům a vysoké magnetické síle široké spektrum použití.

2. Jaká jsou hlavní využití neodymových magnetických kostek?

Tyto magnety se často používají v průmyslu pro montážní aplikace, ve vzdělávání k demonstraci fyzikálních principů, pro organizaci a uložení nástrojů, jako kancelářské magnety a magnetky, nebo jako kreativní pomůcky pro připevnění různých předmětů, jako jsou plakáty či pohlednice.

3. Které výhody mají neodymové magnety oproti jiným typům magnetů?

Neodymové magnety patří mezi nejsilnější dostupné permanentní magnety, což umožňuje jejich efektivní využití i v omezených prostorech díky kompaktním rozměrům a vysoké magnetické síle.

4. Jaké bezpečnostní opatření je třeba dodržovat při práci s neodymovými magnetickými kostkami?

Je důležité manipulovat s těmito magnety opatrně, aby nedošlo k přiskřípnutí prstů nebo jinému zranění. Magnety také musí být uchovávané mimo dosah malých dětí, aby se předešlo riziku spolknutí nebo jiným úrazům.

5. Jak dlouho mohou neodymové magnetické kostky vydržet?

Při správné údržbě a ochraně povrchu mají neodymové magnety dlouhou životnost a mohou si udržet svou magnetickou sílu po mnoho let.

6. Dají se používat neodymové magnetické kostky venku?

Neodymové magnety jsou náchylné ke korozi, pokud nejsou správně ošetřené nebo pokryté ochrannou plastovou, gumovou, teflonovou či jinou speciální vrstvou. Takže pro venkovní použití doporučujeme použít raději takové speciálně upravené magnety.

7. Je funkce neodymových magnetických kostek ovlivněná teplotou?

Ano, neodymové magnety mohou ztrácet část své magnetické síly při vystavení vysokým teplotám. U běžných „neodymů“ se může magnetická schopnost ztrácet už při teplotě nad 80 °C. Je důležité je používat v prostředí, kde teplota nepřekračuje maximální doporučené hodnoty pro daný typ magnetu. Potřebujete-li magnety pro vyšší teploty, použijte SmCo nebo AlNiCo magnety.

Magnetické kostky jsou užitečné a elegantně vypadající magnety, které využijete doma, v kanceláři, v galerii i v obchodě. Vyzkoušíte je také?

Zdroj textu a fotografií: Inzerent

Fotogalerie
Autor: Mediální skupina Region24 Článek může obsahovat komerční sdělení.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
UNIWEB - weby od lidí pro lidi

Hlavní zprávy