Za chyby nemusíte platit: Díky pojištění odpovědnosti v práci ani v občanském životě

Každá chyba něco stojí. Někdy je to čas, jindy zase peníze. Bohužel musíme počítat s tím, že se nějaká ta nehoda může přihodit prakticky kdykoliv, a to bez ohledu na to, jestli si počínáme opatrně. Nejsme neomylní, a už vůbec ne jasnovidci. Naštěstí se nabízí možnost, jak se proti odpovědnosti za způsobenou škodu pojistit.

uniweb weby

Odpovědnost máte na každém kroku

Jak v osobním, tak v profesním životě neseme zodpovědnost za to, jak se chováme. Když někomu způsobíme škodu na majetku či zdraví, musíme počítat s tím, že si dotyčný bude nárokovat náhradu. Její výše pak záleží na okolnostech.

Pokud ke škodě dojde v běžném životě, například při venčení psa, který se vytrhne z vodítka a způsobí dopravní nehodu, nesete za ni odpovědnost v plné výši. V případě škody způsobené zaměstnavateli zaplatíte nejvýše 4,5násobek svého platu (počítáno z hrubé mzdy). Najdou se však i výjimky – dohoda o odpovědnosti za svěřené hodnoty či ztrátu svěřených předmětů vás činí odpovědnými v plném rozsahu.

Jak funguje pojištění odpovědnosti?

Pojištění odpovědnosti za škodu sice nepatří mezi produkty, které by pojišťovny propagovaly stejně vehementně jako jiné pojistky, ale rozhodně se do nich vyplatí vložit pár set až tisíc korun – právě v takové výši se pohybuje roční pojistné, což je naprosto zanedbatelná částka oproti tomu, kolik by vás mohla stát náhrada způsobené škody.

Jakmile si pojistku sjednáte, získáte téměř dokonalou ochranu před chybami, kterých byste se mohli dopustit ve svém osobním či pracovním životě. Pozorně si však přečtěte seznam výluk – výjimek, na které se vybraný produkt nevztahuje. Zároveň počítejte s tím, že prakticky každá pojišťovna zahrnuje do výluk situace, kdy pojištěnec způsobí škodu úmyslně, pod vlivem alkoholu nebo omamných látek.

A kde si pojištění sjednat z pohodlí domova? Klasické pojištění odpovědnosti i pojištění zaměstnance za škodu nabízí za výhodných podmínek například ERGO pojišťovna.

Autor: REGIONPLZEN.CZ Článek může obsahovat komerční sdělení.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
netConcert

Hlavní zprávy

 

uniweb webíky