Online Před týdnem

Budova gymnázia v Havlíčkově Brodě byla citlivě obnovena za přispění památkářů

Během loňského roku byla zakončena celková obnova severní fasády historické budovy ve Štáflově ulici, dnešního sídla gymnázia v Havlíčkově Brodě. Její náročná rekonstrukce patří k příkladným počinům uplynulého roku v Kraji Vysočina. Jde o velice zdařilou obnovu původní fasády, která zvýraznila historický původ významné vzdělávací budovy v městské památkové zóně.

Blog
Před týdnem
REGIONVYSOCINA.CZ

Památkáři v Telči vydávají novou publikaci Památky Vysočiny 2016

Telčské pracoviště Národního památkového ústavu vydává novou publikaci ze série Památky Vysočiny, která mapuje události z oblasti památkové péče.

Blog
Před 3 týdny
REGIONVYSOCINA.CZ

Advent s kolovrátkem v Telči

V sídle Národního památkového ústavu v Telči se v sobotu 16. prosince ve 13.00 uskuteční akce Advent s kolovrátkem. Její stěžejní částí bude přednáška spisovatelky, výtvarnice a folkloristky Kamily Skopové na téma lidových a vánočních tradic. Autorka také představí své knihy, které bude možné na akci zakoupit.

Blog
Před měsícem
REGIONVYSOCINA.CZ

Poklady pod námi představí v Telči

Přednášky Poklady pod námi se uskuteční v úterý 12. prosince v 16.30 v sídle Národního památkového ústavu v Telči. Karel Malý, geolog a ředitel Muzea Vysočiny Jihlava, seznámí posluchače s informacemi o těžbě kamene, stříbra, zlata, železné rudy a uranu na Českomoravské vrchovině, tedy o tom, co se těžilo, těží a snad i těžit bude v tomto regionu.

Blog
Před měsícem
REGIONVYSOCINA.CZ

Přednáška o jihočeských betlémech v Telči

Národní památkový ústav v Telči pokračuje ve středu 13. prosince v 18.00 v Lannerově domě v přednáškovém cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Tentokrát nabídne přednášku Jihočeské betlémy. Vstup je zdarma.

Blog
Před měsícem
REGIONVYSOCINA.CZ

Koncert v Lannerově domě v Telči

V Lannerově domě, v sídle Národního památkového ústavu v Telči, vystoupí ve čtvrtek 9. listopadu v 19.00 Jaromír Zámečník ve hře na bajan (knoflíkový akordeon). Na programu budou díla J. S. Bacha, J. Děrběnka, J. Haydna, F. Brože, A. Puškarenka, G. Muffata a dalších.

Blog
Před 2 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

Památkáři pořádají v Telči přednášku Smrt TGM a jeho kult

Národní památkový ústav v Telči pokračuje v přednáškovém cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Další přednáška Smrt TGM a jeho kult se koná ve středu 8. listopadu v 18.00 v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči, náměstí Zachariáše z Hradce 2. Vstup je zdarma.

Blog
Před 2 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

Workshop o jezuitských řádových domech v Telči

Národní památkový ústav v Telči pořádá ve čtvrtek 2. a v pátek 3. listopadu v sídle telčských památkářů, v Lannerově domě v Telči odborný workshop pro zájemce z řad odborníků i veřejnost Ideální podoba řádového domu. Série přednášek seznámí posluchače s příklady jezuitských domů včetně telčské koleje, jejíž průzkum se uskutečnil v rámci projektu Telč a jezuité, řád a jeho mecenáši.

Blog
Před 3 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

Eliška Balabánová a Anna Císařovská na koncertě v Telči

V Lannerově domě, v sídle Národního památkového ústavu v Telči, vystoupí v úterý 24. října v 19.00 na koncertě kytaristka Eliška Balabánová a herečka Anna Císařovská. Hlavní ideou jejich společné tvorby je propojení hudebního světa s dramatickým. Zazní skladby Ondřeje Kukala, Francesca Tárrega a Leo Brouwera, Isaaca Albénize, Martina Brunnera a Jiřího Žáčka.

Blog
Před 3 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

Telčští památkáři se připojují k Mezinárodnímu dni archeologie

Při příležitosti Mezinárodního dne archeologie připravilo telčské pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) na sobotu 21. října ve 14.00 přednášku Jídlo a pití ve středověku. Ředitel NPÚ v Telči Pavel Macků seznámí posluchače s problematikou vaření, stolování a stravování ve středověké společnosti. Součástí přednášky, která proběhne v měšťanském domě na Náměstí míru 480 ve Slavonicích.

Blog
Před 3 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

Ocenění Národního památkového ústavu pro obnovu domu v Telči

Cenou Národního památkového ústavu (NPÚ) Patrimonium pro futuro byly ve středu 4. odměněny října na slavnostním ceremoniálu v renesančním zámku v Bučovicích nejlepší počiny v oblasti památkové péče uskutečněné v minulém roce. Vysočinu zastupovala obnova domu čp. 29 v Palackého ulici v Telči.

Blog
Před 3 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

Kniha o adaptaci zámku v Náměšti nad Oslavou na prezidentské sídlo

Národního památkového ústavu v Telči vydalo novou publikaci Adaptace zámku v Náměšti nad Oslavou na prezidentské sídlo. Představuje zámek v dosud málo známých či opomíjených souvislostech.

Blog
Před 3 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

Křížův mlýn s pilou v Lidmaňce novou kulturní památkou na Vysočině

Křížův mlýn s pilou v Lidmaňce čp. 28 na Pelhřimovsku byl ve třetím čtvrtletí roku 2017 prohlášen za kulturní památku. Představuje zajímavý příklad drobného venkovského vodního mlýna s pilou na slabším vodním toku. Technické příslušenství řemeslné i průmyslové povahy vyniká vysokou mírou autenticity.

Blog
Před 3 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

O krajinných památkových zónách jižních Čech v Telči

Národní památkový ústav v Telči (NPÚ) pokračuje na podzim v roce 2017 v přednáškovém cyklu Rodinné stříbro – Památky kolem nás. Další přednáška Krajinné památkové zóny jižních Čech se koná ve středu 4. října v 18.00 v Univerzitním centru Masarykovy univerzity v Telči, náměstí Zachariáše z Hradce 2, vstup je zdarma.

Blog
Před 4 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ

Kniha Telč v průběhu staletí představuje panství Telč

Národní památkový ústav (NPÚ) v Telči vydal novou publikaci Telč v průběhu staletí. Představuje panství Telč, které bylo v průběhu staletí drženo čtyři šlechtickými rody, pány z Hradce, Slavaty z Chlumu a Košumberka, Lichtenstein-Castelcorny a rodem Podstatzky-Lichtenstein, jako fungující organismus.

Blog
Před 4 měsíci
REGIONVYSOCINA.CZ