Historický morový průvod v Brtnici je pátou položkou vysočinského Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury

Historický morový průvod v Brtnici se v závěru roku 2016 stal pátou položkou Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury Kraje Vysočina. Navíc se uchází o zapsání do národního Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.

uniweb weby

Historický morový průvod v Brtnici souvisí s památkou obětí morové epidemie, která ve městě propukla v roce 1715 a vyžádala si 183 obětí. Od té doby se koná každoročně církevní pouť Anděla Strážce kolem svátku sv. Jiljí (1. září). Kromě církevní roviny slavnosti probíhá také v nepravidelných intervalech Historický morový průvod, kterého se účastní přes dvě stě převážně místních obyvatel v kostýmech napodobující dobové oblečení. Tato tradice sahá do roku 1926, kdy se uskutečnil první ročník. Poslední, v pořadí 20. ročník, se konal v roce 2015, na který připadalo výročí 300 let od morové rány. Podle aktuálních předpokladů by se další ročník měl odehrát v roce 2020.
Nositelem statku je v současnosti město Brtnice a Římskokatolická farnost Brtnice.


Seznam nejvýznamnějších jevů nehmotného kulturního dědictví na Vysočině tvoří dále Běh o Barchan, Skřipácká muzika na Jihlavsku, Betlémská cesta v Třešti a Obchůzka královniček na Velkobítešsku. Navíc Běh o Barchan, Skřipácká muzika na Jihlavsku a Betlémská cesta v Třešti figurují také na prestižním národním Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky.






Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Hlavní zprávy