Ji.hlavský festival startuje v úterý ráno

V úterý 24. října v 9.00 startuje 21. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Ji.hlava. Zahajovacím snímkem bude film Mečiar Terezy Nvotové a zahájení festivalu proběhne v duchu politického sjezdu v režii Jiřího Havelky.

zprávyuniweb

Festival uvede 342 projekcí, z nichž 70 bude uvedeno ve světové, 22 v mezinárodní a 12 v evropské premiéře. „Ji.hlavský festival se může stát ideálním povolebním wellnessem. Všichni zde naberou síly, ať už o víkendu slavili, nebo upadli do smutku. Vysočina poskytuje čerstvý vzduch i množství krásné přírody, festival pak nabídne filmy i doprovodný program v podobě diskuzí, koncertů či divadel. Každý si tak sám může nastavit tu správnou míru mezi politickým a poetickým,“ láká k návštěvě Ji.hlavy ředitel festivalu Marek Hovorka.

Za podobou slavnostního zahájení festivalu stojí režisér divadla VOSTO5 Jiří Havelka. „Zahájení letos koncipujeme netradičně, a to jako 21. sjezd MFDF. Během večera vystoupí hosté se svými příspěvky podobně, jako na klasické politické schůzi. Prozradit můžeme i to, že si zazpíváme chorál Sv. Václava,“ říká Havelka. Tradičně dojde i na předání prvních ocenění. Cenu Respektu za nejlepší investigativní reportáž minulého roku předá redaktorka Respektu Jindřiška Bláhová. Nejlepší krátký dokument ze sekce Krátká radost vyhlásí Diana Tabakov z portálu DAFilms.cz. Vítěze Krátké radosti vybrali právě diváci DAFilms.cz. 

Zahajovacím filmem bude snímek Mečiar slovenské režisérky Terezy Nvotové. „Film Mečiar vznikl i kvůli Ji.hlavskému festivalu, kde jsem před několika lety promítla svůj krátký bakalářský film o Vladimíru Mečiarovi. Film vyvolal velký ohlas, lidé i média se ptala, kde a kdy budou další projekce. Tenkrát jsem si uvědomila, že portrét Mečiara musím zpracovat komplexněji a víc do hloubky. Tak, aby tomu porozuměla i moje generace,“ popisuje vznik filmu režiséra Tereza Nvotová.

První den festivalu se návštěvníci mohou těšit na zahájení maratonu Manželských etud Heleny Třeštíkové. Režisérka osobně uvede příběh kadeřnice Mirky a dispečera Antonína. Rozsáhlou tchajwanskou retrospektivu osobně zahájí přední tchajwanský filmový teoretik Daw-Ming Lee. První „tchajwanský blok“ promítne filmy s tématikou běžného života. Krátké filmy přiblíží život na venkově i ve městě.  

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

szo-zpravy

Hlavní zprávy