MFDF Ji.hlava 2017 už zná podobu plakátu, milovníci dokumentů se festivalu dočkají v říjnu

Množství prolínajících se obrazů zobrazuje plakát 21. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který proběhne ve dnech 24.–29. října.

zprávyuniweb

 „Letošní Ji.hlava je zdánlivě abstraktní,“ píše ve své tradiční básni k plakátu jeho výtvarník Juraj Horváth a dodává: „vytržené záběry, unáhlené závěry“. 

Plakát odhalila v pondělí 26. června v jihlavské galerii Nonstrop Katarína Holubcová, výkonná ředitelka festivalu, a společně s Jurajem Horváthem dodává „čekáme vás v kině“.

V letošním roce vstoupí jihlavský festival do třetí dekády své existence. Jeho minulý ročník překonal všechny dosavadní rekordy, návštěvnost loňské Ji.hlavy poprvé přesáhla 40 000 diváků. V den, kdy byl odhalen plakát, byl na www.ji-hlava.cz spuštěn prodej akreditací, v tuto chvíli za zvýhodněnou cenu 350 Kč, tedy s 50% slevou. Tato výhodná nabídka platí do konce srpna.

Co zůstalo mimo obraz

Nový festivalový plakát, který každoročně nastíní náladu i naladění blížícího se festivalu, se nese v duchu prolínajících se filmových obrazů. „Plakát krásně ukazuje, jak se jednotlivé záběry proměňují s tím, jak následují za sebou. Podobně jako se mění barvy, když se promíchávají, získávají i záběry sestříhané za sebe nové významy,“ říká k novému festivalovému designu Katarína Holubcová. „A platí to i pro filmy, třeba ty, které vidí diváci na našem festivalu, nebo obrazy, kterými jsme všichni obklopeni od rána do večera.“ 

Filmový záběr však neklade jen otázku, co ukazuje, ale i co neukazuje. „Natáčení záběru podléhá pravidlům, zvykům, záměrům. Třeba zlatému řezu, touze zaujmout nebo emocionálně pohnout. A nevyřčené vždy zůstává, co zůstalo mimo natočený záběr,“ dodává Katarína Holubcová.

„A když Juraj Horváth hravě provolává – vytržené záběry, unáhlené závěry -, já dodávám, že dnes je dokumentárních filmů zapotřebí jako nikdy dřív. Jak ukazují nedávné zprávy o možném zmanipulování amerických voleb, kybernetických útocích či záměrném šíření nepravd a polopravd nejen na internetu, dokumentární filmy jsou cestou, jak mohou diváci získat dostatek informací, aby si udělali vlastní názor. Právě takové filmy Ji.hlava vždy vyhledávala. A budeme v tom pokračovat i v dalším desetiletí,“ ujišťuje Katarína Holubcová. 

V Karlových Varech představíme dokumentární talenty

MFDF Ji.hlava organizuje již tradičně v rámci nadcházejícího ročníku MFF Karlovy Vary prezentaci Docu Talents, kde se 4. července představí dvanáct pozoruhodných dokumentárních projektů ze střední a východní Evropy. Jejich uvedení do kin je plánováno mezi srpnem 2017 a červencem 2018. 

Součástí prezentace Docu Talents bude i vyhlášení prvního příjemce grantu Ji.hlava Film Fund a také jmen nositelů prestižního ocenění Emerging Producers 2018, která MFDF Ji.hlava vybírá už šestým rokem. Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

szo-zpravy

Hlavní zprávy