MFDF Ji.hlava 2017 už zná podobu plakátu, milovníci dokumentů se festivalu dočkají v říjnu

0

mfdf, jihlava, mezinárodní festival dokumentárního filmu


Množství prolínajících se obrazů zobrazuje plakát 21. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava, který proběhne ve dnech 24.–29. října.

 „Letošní Ji.hlava je zdánlivě abstraktní,“ píše ve své tradiční básni k plakátu jeho výtvarník Juraj Horváth a dodává: „vytržené záběry, unáhlené závěry“. 

Plakát odhalila v pondělí 26. června v jihlavské galerii Nonstrop Katarína Holubcová, výkonná ředitelka festivalu, a společně s Jurajem Horváthem dodává „čekáme vás v kině“.

V letošním roce vstoupí jihlavský festival do třetí dekády své existence. Jeho minulý ročník překonal všechny dosavadní rekordy, návštěvnost loňské Ji.hlavy poprvé přesáhla 40 000 diváků. V den, kdy byl odhalen plakát, byl na www.ji-hlava.cz spuštěn prodej akreditací, v tuto chvíli za zvýhodněnou cenu 350 Kč, tedy s 50% slevou. Tato výhodná nabídka platí do konce srpna.

Co zůstalo mimo obraz

Nový festivalový plakát, který každoročně nastíní náladu i naladění blížícího se festivalu, se nese v duchu prolínajících se filmových obrazů. „Plakát krásně ukazuje, jak se jednotlivé záběry proměňují s tím, jak následují za sebou. Podobně jako se mění barvy, když se promíchávají, získávají i záběry sestříhané za sebe nové významy,“ říká k novému festivalovému designu Katarína Holubcová. „A platí to i pro filmy, třeba ty, které vidí diváci na našem festivalu, nebo obrazy, kterými jsme všichni obklopeni od rána do večera.“ 

Filmový záběr však neklade jen otázku, co ukazuje, ale i co neukazuje. „Natáčení záběru podléhá pravidlům, zvykům, záměrům. Třeba zlatému řezu, touze zaujmout nebo emocionálně pohnout. A nevyřčené vždy zůstává, co zůstalo mimo natočený záběr,“ dodává Katarína Holubcová.

„A když Juraj Horváth hravě provolává – vytržené záběry, unáhlené závěry -, já dodávám, že dnes je dokumentárních filmů zapotřebí jako nikdy dřív. Jak ukazují nedávné zprávy o možném zmanipulování amerických voleb, kybernetických útocích či záměrném šíření nepravd a polopravd nejen na internetu, dokumentární filmy jsou cestou, jak mohou diváci získat dostatek informací, aby si udělali vlastní názor. Právě takové filmy Ji.hlava vždy vyhledávala. A budeme v tom pokračovat i v dalším desetiletí,“ ujišťuje Katarína Holubcová. 

V Karlových Varech představíme dokumentární talenty

MFDF Ji.hlava organizuje již tradičně v rámci nadcházejícího ročníku MFF Karlovy Vary prezentaci Docu Talents, kde se 4. července představí dvanáct pozoruhodných dokumentárních projektů ze střední a východní Evropy. Jejich uvedení do kin je plánováno mezi srpnem 2017 a červencem 2018. 

Součástí prezentace Docu Talents bude i vyhlášení prvního příjemce grantu Ji.hlava Film Fund a také jmen nositelů prestižního ocenění Emerging Producers 2018, která MFDF Ji.hlava vybírá už šestým rokem. Související

Komentáře

Máte názor? Komentujte článek...