Projekci RINA sledoval z publika Karel Köcher

Festival se v pátek 30. října přehoupl do své druhé poloviny. Dopolední program čtvrtého festivalového dne se nesl v duchu režisérských masterclasses.

uniweb weby

Thomas A. Østbye uvedl své dva na sebe navazující filmy Představa o Emanuelovi (2011) a Pryč z Norska (2015). V prvním z nich sledujeme videodeník Liberijce Emanuela, jenž před několika lety opustil svou rodnou zemi a vydal se na sever Evropy hledat lepší život. Druhý film Pryč z Norska naopak přináší obraz deziluze liberijského muže, který v Norsku zcela ztratil vlastní identitu a úřady si jej přehazují jako horký brambor. Østbye dal hlavnímu protagonistovi kameru a nechal jej točit, co chtěl, aniž by ho jakkoliv poučil o používání kamery a principech natáčení dokumentárního filmu. „Jedním z mých hlavních zájmů je totiž skutečnost, kterou považuji za něco, nad čím nemáme plnou kontrolu,“ vysvětlil své záměry norský režisér.
Druhým lektorem Inspiračního fóra dnes byla Marie Aljochinová, bývalá členka Pussy Riot. Diskuzi sledovalo publikum čítající na 600 hlav. Celou diskuzi odstartovalo uvedení virálního hitu, a sice parodického remixu vyjádření prezidenta Miloše Zemana na adresu Pussy Riot. „Když jsem tuto píseň slyšela v originále, pocítila jsem velký soucit k vašemu prezidentovi,“ uvedla. Diskuzí se také proplétala témata rebelství a akčního umění. Podle Aljochinové se umění už vytratilo z muzeí a akcionismus jako hnutí je také umění. Dostalo se i na politickou situaci a konotace vázající se k Rusku, tamnímu politickému režimu a prezidentovi. „Nemá cenu srovnávat Rusko s jeho prezidentem,“ uzavřela hodinovou diskuzi Aljochinová.

Známý špion Karel Köcher nesouhlasil s projekcí

V publiku při vůbec prvním uvedení režisérské verze filmu RINO seděl i hlavní protagonista, tehdy československý špion nasazený do USA, „krtek“ Karel Köcher.
Do Jihlavy se rozhodl přijet jen několik desítek hodin před projekcí. Nesouhlasil totiž s některými výroky, které se ve filmu Jakuba Wagnera objevují. Ve filmu byly nakonec některé podle Köchera nepřesné a fabulující obrazy začerněny. Diskuze po filmu se však Köcher odmítl zúčastnit i přes výzvy dramaturga filmu Jana Gogoly ml. a režiséra filmu Jakuba Wagnera. „Naše vize se rozcházely. Karel Köcher zřejmě toužil po vlastní verzi sebevykoupení, ale s tím jsem nesouhlasil. Snaha nahlédnout do jeho svědomí byla z mé strany, ale setkala se se zavřenými dveřmi, které se nepodařilo otevřít,“ uvedl Jakub Wagner při diskuzi.

Syrský uprchlík na Inspiračním fóru a experimentální masterclass

Trojici hostů Inspiračního fóra zkompletuje syrský uprchlík a fotbalový trenér Osama Abdul Mohsen, kterého svět zná díky incidentu při přechodu maďarsko-srbské hranice u městečka Röszke. Video, kde Mohsenovi utíkajícímu s malým synem v náručí podrazila maďarská televizní reportérka nohy, vzbudilo obrovskou vlnu zájmu i silných emocí. Osama Abdul Mohsen nyní buduje nový život ve Španělsku, kde mu jako trenérovi nabídla zázemí fotbalová škola v Getafe. Do Jihlavy přijede diskutovat o svých zkušenostech se situací, která už několik měsíců plní titulní stránky novin a podněcuje vášnivé polemiky na sociálních sítích.
Nejočekávanější událost festivalu, a sice vyhlášení vítězů jednotlivých soutěží, začíná už v sobotu 31. října v 19.30 v Domě kultury v Jihlavě. Záznam bude možné sledovat od 22.00 na ČT Art, která před tím odvysílá loňského vítěze České radosti film K oblakům vzhlížíme režiséra Martina Duška, jenž je nyní jedním z porotců sekce Česká radost.

Autor: Michaela Cmíralová


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
so 31.10.2015 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy