Alternátor oslaví první rok založení velkou science-show

Před rokem se poprvé otevřely brány Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči. Stalo se tak v pátek 26. června 2015 a za tu dobu si do něj našlo cestu už 13 560 návštěvníků.

uniweb weby

Díky spolupráci se školami všech stupňů značnou část z nich tvořily děti a mládež, pro které Alternátor připravuje programy zaměřené jejich výuku. Během jednoho roku trvání se v centru hodně změnilo, přibyly exponáty a také třeba science-show, tedy zábavné vědecké pokusy.
A právě ty budou hlavním programem pro veřejnost v sobotu 25. června v 15.00. Alternátor u příležitosti svých prvních narozenin připravil akci Super-mega-science-show. Veřejnost ji bude moci zhlédnout zcela zdarma – a i ti, co ji už navštívili, se mohou těšit na úplně nové experimenty, které děti i dospělé přivedou v úžas a zároveň je skvěle pobaví. I časový rozsah bude delší, oproti běžným dvaceti minutám se návštěvníci mohou těšit na dvojnásobek.
Tato akce časově naváže na tradiční trhy, které se konají ve vedlejší budově od 9.00 do 14.00.
Ekotechnické centrum Alternátor vzniklo v Třebíči-Borovině v areálu bývalé obuvnické továrny. V ní se od poloviny 19. století vystřídaly například podniky Karel Budischowsky a synové, BUSI, Baťa či BOPO, které v dobách největší slávy vyráběly ročně až 22 milionů párů obuvi a 33 milionů párů punčochového zboží. Zaměstnávaly desetitisíce Třebíčanů, avšak po roce 1989 nezvládla obuvnická továrna ekonomickou transformaci a areál začal upadat. Na začátku 21. století ale Richard Horký přišel s nápadem celý areál zrevitalizovat – kdysi velmi zanedbaný prostor se tak díky spolupráci města a soukromých investorů mění v rezidenční čtvrť plnou zeleně, která se stává vyhledávanou lokalitou k bydlení i podnikání a která díky své industriální historii může doplňovat památky UNESCO, jimiž se Třebíč také pyšní.
Alternátor sídlící v budově bývalé kotelny je jakousi velkou perlou na tomto náhrdelníku, jenž v Třebíči vzniká, symbolem budoucnosti areálu, výkladní skříní, která je ukázkou nových časů bývalé borovinské továrny. Jedná se o jediné science-centrum na Vysočině, jehož vybudování stálo desítky milionů korun, které byly vynaloženy s maximální snahou uchovat industriálně-historický ráz budovy. Ne nadarmo proto Alternátor před několika dny získal ocenění Stavba Vysočiny 2015 (sekce Rekonstrukce staveb občanské vybavenosti).
Konkrétně rekonstrukce budovy přišla na 36 milionů korun (18 mil. Kč byla dotace z ROP Jihovýchod), dalších 12 milionů korun stály exponáty, z nichž nejvýznamnějším je projekční koule Science on a Sphere vyvinutá agenturou NOAA. Těchto zařízení je v Evropě jen osm a kromě dat o zeměkouli neustále dodávaných NOAA přijímá i data z NASA včetně nejnovějších snímků planet a dalších těles sluneční soustavy. Další exponáty jsou zaměřené zejména na energii, a to vyráběnou hlavně z obnovitelných zdrojů, jako je například biomasa. Návštěvníci zde mohou vidět fragment obří větrné elektrárny, který dětem zároveň slouží jako prolézačka, zkusit nabít virtuální elektromobil pomocí energokol či si projít energodomeček a zjistit, kde lze v domácnosti ušetřit. Nechybějí ale ani zhruba 90 let staré, avšak přesto funkční tzv. stabilní motory (jejich sbírka, kterou lze v Alternátoru zhlédnout, je druhá největší v ČR), či lokomobila, parní stroj nebo parní turbína. Další expozice se zabývají historií továrny a čtvrti Borovina.

Autor: Milan Krčmář


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 22.06.2016 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy