Výměna zkušeností mezi českými a ukrajinskými hasiči

V návaznosti na jarní návštěvu nejvyššího vedení ukrajinských hasičů, ředitele Státní služby Ukrajiny pro mimořádné situace, generála Mykoly Oleksandrovyče Čečotkina, přijela minulý týden na Vysočinu delegace jeho kolegů.


Jejím hlavním cílem bylo načerpat zkušenosti našich hasičů, především v organizaci práce i legislativního zakotvení dobrovolného hasičství. Dvoudenní pracovní program obsahoval ukázky především praktického fungování a součinnost profesionálních a dobrovolných hasičů. Po celou dobu programu hosty provázel starosta Krajského sdružení hasičů kraje Vysočina Jan Slámečka, společně s ředitelem HZS Kraje Vysočina Jiřím Němcem. Se zahraniční návštěvou se setkal i hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Hasiči se připojili k naší dlouholeté meziregionální spolupráci Vysočiny se Zakarpatím s plným nasazením. Kromě materiální pomoci své partnerství staví i na vzájemné výměně zkušeností, což přináší pozitivní ohlasy i na národní úrovni. Naším celostátně propracovaným systémem požární ochrany se mohou ukrajinští hasiči inspirovat v rámci připravované reorganizace na Ukrajině. Stejně tak jsou pro naše hasiče zajímavé postupy a práce při ochraně zdraví a majetku obyvatel Ukrajiny,“ říká Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina. Po exkurzi na operačním středisku HZS následovala prohlídka sídla a techniky stanice profesionálních hasičů i záchranné roty hasičů v Jihlavě. Druhý den měli hosté možnost vidět zázemí několika zbrojnic všech typů dobrovolných hasičů na Žďársku, včetně Centra hasičského hnutí a hasičského muzea v Přibyslavi.


V posledních dvou letech Kraj Vysočina ve spolupráci s hasiči na Ukrajinu dopravil devět nových plovoucích čerpadel, která jsou určena jednak k čerpání vody do cisternových stříkaček z volně přístupných přírodních zdrojů, ale i k odčerpávání vody ze zatopených prostor. Generální ředitel HZS ČR Drahoslav Ryba při svých návštěvách na Zakarpatí dodal svým kolegům 10 zásahových obleků a více než 30 moderních hasičských přileb. Desítky opravených základních a mateřských škol, modernizované ambulance s novým vybavením na ukrajinském venkově, výměny zkušeností mezi pracovníky v sociálních službách, mezi hasiči, policisty i řada stáží studentů našich i ukrajinských škol, to je jen částečný výčet z více než 170 projektů, které z této meziregionální spolupráce a na které Kraj Vysočina od roku 2008 uvolnil více než 56 miliónů korun. Na financování projektů se prostřednictvím fondu ViZa podílí stejnou částí jak Vysočina, tak Zakarpatí. S městy v Zakarpatské oblasti Ukrajiny už spolupracují například Jihlava (Užhorod) nebo Pelhřimov (Mukačevo), partnerství měst se rozšířilo i na Třebíč (Rachiv), Žďár nad Sázavou (Chust), Nové Město na Moravě (Mižhirja) a vyjednávají i představitelé města Chotěboř (Tjačiv). Meziregionální spolupráce je také oficiální částí spolupráce Ukrajiny a České republiky.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
po 06.08.2018 18:14
0 +
 
SZO

Hlavní zprávy