Festival dokumentů v Jihlavě otevře archivy

V rámci letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů (MFDF) v Jihlavě se uskuteční druhý ročník konference Otevřené archivy.

uniweb weby

Konference Otevřené archivy se zaměří na problematiku audiovizuálního archivnictví v digitální éře. Workshop Média a dokument – Critical View bude už podruhé radit, jak psát o dokumentu. A portál Doc-Air zve na festivalové hody on-line.

Druhé pokračování konference Otevřené archívy. Online archivy v oblasti nových médií, filmu, vzdělávání a vědy, se stávají vysoce kontextuálními prostory setkávání nejen různých médií, ale především lidí.

„Nové otázky a možnosti, které přináší digitalizace audiovizuálního dědictví do vzdělávání a pojetí předávání znalostí, znamenají evoluční změnu v koncepci archivů. Myšlení o archivech se vydává směrem sémantického webu, nelineárních struktur médií a síťových společenských technologií,“ vysvětluje koordinátorka projektu Lenka Dolanová důležitost diskuse nad tématem. Konference proběhne ve dvou částech.

1. Archivy ve výuce a vzdělávání

V prvním panelu se představí tvůrci online archivů současného umění a videoartu, streamovací archívy (internetová TV a radio), kolektivně vytvářený media archiv a online platforma pro spolupráci v oblasti vědecké práce a vzdělávání.

Se svými příspěvky se zúčastní:
Michal Klodner (FAMU) – Audiovizuální archivy ve výuce a vědecké práci, evoluční archivní struktury
Eva Krátká a Dušan Barok (AVU) VVP AVU: Otevřená antologie? Paralely výzkumu současného umění
Martin Micka (CCA) – Databáze současného umění - Opravdu současného? (problém aktuálnosti a aktualizace dat v dokumentaci)
Petr Szczepanik (FF MU) – Archiv lokální filmové kultury: brněnská kina a jejich návštěvníci 1918-1945
František Zachoval (AVU) – Online stream: http://dl.avu.cz Marek Tichý (CZ) – Creative Commons v Čechách
Peter Gonda (SK) – Nízkonákladové streamovací archivy
Juraj Ďuris (SK) – radioART - rádio nového typu

2. Otevřené audiovizuální archivy Online audiovizuální iniciativy, znalostní prostor Netzspannung.org a archivní projekt, vznikající v Institutu Ludwiga Boltzmanna v Linci, pojímají archiv jako otevřené místo spolupráce a vyvíjejí nástroje pro sdílení informace. S novým způsobem vydávání filmů na DVD, využívajícím hypermediálních technologií, seznamuje projekt HYPERKINO. Dva národní filmové archivy, pražský NFA a maďarský NAVA, představí projekty zpřístupňování filmového dědictví. Prezentaci zakončí jediná středoevropská iniciativa, věnující se online distribuci dokumentárních filmů, domácí Doc Air.

Zúčastní se: Monika Fleischmann, Wolfgang Strauss (MARS Exploratory Media Lab, Fraunhofer Institute for Intelligent Analysis and Information Systems, Německo), Dietmar Offenhuber (Ludwig Boltzmann Institut, Linz, Rakousko), Natasha Drubek (FAMU, ČR), Andras Kovacs Balint (NAVA – Národní maďarský audiovizuální archiv, Maďarsko), Jiří Horníček (NFA, ČR) a Nina Numankadic (Doc-Air, ČR) Závěrečnou částí pak bude diskuse s archivistou a videoartovým umělcem Woodym Vašulkou – nazvaná Archivy jako ars memoriae.

Už po druhé se v průběhu MFDF Jihlava otevírá dílna tvůrčího psaní o dokumentárním filmu. Dílna pro studenty filmové vědy a žurnalistiky.

„V našem mediálním prostoru se za posledních několik let situace v přístupu k dokumentárnímu filmu výrazně vyvinula, nicméně pořád narážíme na to, že tvůrčím či objevným způsobem psát o dokumentu může být problém. Zajímá nás, jaká mohou vlastně být úskalí či naopak výhody jednotlivých publicistických žánrů, jak v přístupu k dokumentu fungují. Dílna by pak měla účastníkům pomoci tyto přístupy zvládat,“ vysvětluje koordinátora dílny, dramaturgyně MFDF Jihlava Andrea Slováková.

Účastníci se na přednáškách s ukázkami podrobně seznámí s různými žánry, jimiž bývá (může být) dokumentární film zpracován v tištěných médiích. Jednotliví lektoři, významné osobnosti filmové publicistiky, nejprve v teoretické přednášce představí východiska žánru, jeho přednosti a překážky. Druhou částí dílny pak bude samostatná práce studentů na vlastních textech.

Českými lektory budou Petr Fischer (recenze v denním tisku), Helena Bendová (recenze v odborném tisku), Tomáš Baldýnský (rozhovor), Tomáš Feřtek (reportáž), Vít Janeček (esej) a Andrea Slováková (editování textů). Dílna je letos rozšířena o mezinárodní část v angličtině, jejímž hlavním řečníkem bude uznávaný kritik a historik avantgardního filmu P. Adams Sitney.

Po druhé se v rámci MFDF Jihlava rozjíždí i festivalové hody online na portálu www.doc-air.com. „Festival on-line je zdarma určen především těm, kdo nemají možnost přijet na festival do Jihlavy, a přesto mají chuť do festivalového programu alespoň nahlédnout. Zároveň se ovšem obrací i na ty, kdo nemají s dokumentárním filmem příliš zkušenost, ale přitom se s ním chtějí blíže seznámit. Přidejte se virtuálně k návštěvníkům MFDF Jihlava se společným přáním Myslet filmem!“ vyzývá manažerka projektu Nina Numankadič.

Autor: Milan Pilař



Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
čt 09.10.2008 00:00



0 +
 

Hlavní zprávy