Poslení festivalový den dokumentů v Jihlavě

Poslední, sváteční, festivalový den věnovali pořadatelé především sekcím Člověk revoltující a FAMU. Celý festival ukončí film věnovaný českému spisovateli Arnoštu Lustigovi.

uniweb weby

Sekce Člověk revoltující se věnuje především revoltě proti absurdním okolnostem, které maří naše životy. Celou sekci vystihuje citát francouzského existencialisty Alberta Camuse: „Revoltuji, proto jsme.“ Už od 10.00 se diváci mohou zajít podívat do sálu DiOD na španělský snímek Miluji tě, potřebuji tě, respektuji tě, jenž vypráví o finanční krizi z roku 2008 a jejích dopadech na dnešní španělskou společnost. Film může sloužit jako návod pro profesionální demonstranty. Ze Španělska se ve 12.00 vrátíme na území České republiky, kde Apolena Rychlíková natočila dokument s názvem Padá vláda, něco si přej. Aktivizační dokumentární sonda je bilancí výboje protivládních hnutí a skupin na jaře roku 2012. Z rozhovorů s aktéry demonstrací, při obnažování jejich názorů a občanských postojů, vyvstává základní nemožnost dialogu. Jako třetí snímek z této sekce bude v DiODu uveden antifašistický snímek 168>81, ve kterém uvidíte nejen dvacet let boje s neonacisty, rasisty a fašisty, ale také omezené možnosti antifašistického hnutí. Film je ale točili samotní antifašisté a nelze jej tedy brát jako zcela objektivní záznam skutečnosti.

Druhá významné sekce nedělního dne nazvané Ztracené stopy FAMU a FAMU uvádí. Nejprve budou uvedeny v Malém sále DKO snímky mladých tvůrců z pražské FAMU, na které navážou jejich dávní předchůdci, jež upadli v zapomnění. Cílem sekcí je tedy ukázat nejen novou tvorbu mladých českých dokumentaristů, ale také připomenout ty, kteří se po studiu vydali jiným směrem.

Závěr festivalu bude patřit Evě Lustigové, dceři jednoho z nejvýznamnějších českých spisovatelů druhé poloviny dvacátého století. Eva Lustigová od osmdesátin svého otce v roce 2006 zaznamenávala na kameru jejich společné rozhovory. Autor děl jako Démanty noci či Modlitba pro Kateřinu Horowitzovou vzpomínal na své dětství, které poznamenal holocaust, ale i na další okamžiky svého života. Kromě toho však vtipně reflektoval i současnost, kterou vnímal velmi svěže. Dokument neaspiruje na to být životopisným záznamem, mnohem důležitější je osobnost spisovatele, jenž se ani na sklonku života nestává sentimentálním a lítostivým.

Autor: Lukáš Zelený


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ARCHIV ZPRÁV
so 27.10.2012 00:00



0 +